Kokkuvõte kõnearenduse tunnist teemal: Muinasjutu “Kuidas rebane linde aitas” ümberjutustamine

Materjali kirjeldus: Pakun teile kokkuvõtet kooliks ettevalmistava rühma laste kõne arendamise tunnist. See materjal on kasulik ettevalmistusrühma õpetajatele ja logopeedidele.
Eesmärgid:Õpetada last kirjandusteksti kuulama, analüüsima ja mõistma. Õppige teose sisu järjepidevalt ja ilmekalt edasi andma.
Arendada sidusat kõnet, tähelepanu, mälu, loogilist mõtlemist ja rikastada sõnavara (karm, lohisev, igav).
Sisestada lastesse lahkust, julgust, tagasihoidlikkust, armastust kõige elava vastu ja sallivust.
Varustus: Objektipildid või maskid lindudest ja loomadest, kaks köit ja rõngad püramiididest.
Metoodilised tehnikad: lugemine, lastega vestlemine talvituvatest ja rändlindudest, mängusituatsioonid, muinasjutu dramatiseerimine, analüüs, kokkuvõte.
1. Organisatsioonimoment.
Mäng "Paljud - od" sisse"
Logopeed nimetab sõna, mis tähistab paljusid objekte, ja laps nimetab sõna, mis tähistab ühte objekti.
Suled – sulg
Terad - teravili
Tiivad – tiivad
Sabad - saba
Nokad - nokk
Pesad – pesa
Kõneterapeut:
-- Nimeta linnud, keda talvel näha võib
Lapsed:
Bullvint, vares, varblane, tihane, rähn, harakas, tuvi
Kõneterapeut:
- Kuidas neid linde ühesõnaga nimetatakse?
Lapsed:
Talvivad linnud
Mänguharjutus "Kes on südame hääl" ei"
- Mida vares teeb? (varesed)
- Mida titt teeb? (Thane varjutab)
- Mida harakas teeb? (harakas lobiseb)
- Mida Sparrow teeb? (Varblane siristab)
- Mida rähn teeb? (Rähn koputab)
2.Sõnavaratöö
Kõneterapeut:
--Kuidas mõistate sõna "tõmmatud" (toonud)
- Valige sõnad, mis on tähenduselt sarnased:
Raske – (külm, talumatu, raske, raske)
Igav – (igav, kurb, ebahuvitav)
3.Muinasjutu “Kuidas rebane linde aitas” lugemine
Rebane nägi pihlakapuul punaseid marju. Ta rebis need ära, tegi heledad helmed ja pani need kaela. Väga tore tuli välja!
Ja sel aastal oli talv karm. Linnud hakkasid metsas nälgima. Nad lõpetasid isegi laulmise.
Loomad otsustasid linde aidata. Hiir tõi vilja. Orav tõi pähkleid. Ja Lisa otsustas pihlakahelmed ära kinkida. Tal oli kahju sellisest ilust lahku minna. Aga metsas oli ilma linnulauluta igav.
Kõneterapeut:
Nüüd kuulake küsimusi ja vastake neile.
1. Mida nägi Rebane pihlaka peal?
2. Mida Rebane marjadega tegi?
3. Missugune talv oli?
4. Mis juhtus lindudega?
5. Kes otsustas linde aidata?
6. Mida Hiir tõi?
7. Mida Orav tõi?
8. Miks oli Foxil kahju helmestest lahku minna?
9. Miks ta pihlakahelmed ära andis?
10. Milline oli Lisa?
(Ümberjutustamine on valikuline)
4. Mängud “Kes kogub helmed kiiremini”, “Linnud”
Logopeed loeb luuletuse:
Kaunitaril on pihlakamarjad
Peale suve on nimepäev.
Tal on punased helmed,
Kutsub härgvindid.
Kõneterapeut:
- Miks pihlakas härjavindid külla kutsub?
Mäng "Kes kogub helmeid kiiremini"
(Kahele osalejale antakse püramiididest kaks nööri ja sõrmust. Neil on vaja kiiresti helmed kokku korjata (rõngad nööridele nöörida). Võidab see, kes ülesande esimesena täidab).
Mäng "Linnud"
(Lastele jagatakse lindude pilte või maske. Märguande “Suvi” peale “lendavad” osalejad metsa. Märguande “Talv” peale peituvad “talvelinnud” pesadesse (põrandale rõngad), “rändlinnud taanduvad toa nurgas, siis vahetavad mängijad pilte ja mäng kordub).
5. Muinasjutu korduv lugemine
(Logopeed loeb muinasjutu uuesti ette ja kutsub lapsi rollidesse.)
taaslavastus(Juhi, Rebase, Rähni, Hiire, Orava, lindude rollid)
Juhtiv: Rebane nägi pihlakal punaseid marju, korjas neid, tegi heledad helmed ja pani need endale kaela. Väga tore tuli välja! (Rebane läheneb toolile. Selja küljes ripuvad punased helmed. Rebane paneb need endale kaela ja näitab end)
Artem. Ja sel aastal oli talv karm. Linnud hakkasid metsas nälgima. Nad lõpetasid isegi laulmise. (Linnud istuvad toolidel ja värisevad)
Veronica. Loomad otsustasid linde aidata. Hiir tõi vilja (Hiir annab lindudele vilja)
Victoria. Orav tõi pähkleid. (Orav annab lindudele pähkleid)
Nastja. Ja Lisa otsustas pihlakahelmed ära kinkida. Tal oli kahju sellisest ilust lahku minna. Jah, aga ilma linnulauluta oli metsas igav. (Rebane võtab helmed maha, vaatab kurvalt otsa, annab lindudele. Linnud tõusevad toolilt ja lendavad rõõmsalt)
(Dramatiseeringut saab korrata 2-3 korda erinevate osalejatega)
Tunni kokkuvõte
Kõneterapeut: Poisid, mida me klassis tegime? Mis sulle meeldis? Kuidas talvel linde aidata?
Laste töö diferentseeritud hindamine. Iga laps on kutsutud kleepima pilte talvituvatest lindudest koju albumisse.

Küsimuse osas möirgab lõvi. varblane säutsub. rohutirts siristab, harakas – mida see teeb? autori antud esimese klassi õpilaste ülesanne Gorjatšova Nadežda parim vastus on Siristades

Vastus alates nool[guru]
Harakas lobiseb ja mees on vits@t


Vastus alates hajutada[guru]
säriseb


Vastus alates Tahtlik[algaja]
piiksub!


Vastus alates Marina Nazarova[guru]
Ka harakas siristab.


Vastus alates ... [guru]
keedab putru


Vastus alates Nolvina Akhverdieva[algaja]
krooksutab


Vastus alates *HEA NÕID*[guru]
Millest sa räägid? See muidugi praksub.


Vastus alates Yatyana[guru]
Harakas säriseb. (laste käsiraamatust "Kes mis hääli teeb?")


Vastus alates Lendan vastavalt tujule[guru]
Harakas lobiseb.


Vastus alates Anastasia Tyulkina[guru]
Ilmselt lobiseb (või lobiseb :-)). Tõsiselt öeldes on see aga suure tõenäosusega kraaksumine, sest ilmaasjata ei öelda inimesed, et "sa praod nagu harakas".


Vastus alates ZaKoZyubrya[guru]
Ta keedab putru ja toidab lapsi.


Vastus alates Sofia Suhhinina[guru]
Tõenäoliselt ju harakas siristab.


Vastus alates Irina Krasnova[meister]
siristab harakas.


Vastus alates Maria Astaškina[guru]
Nad klõpsavad kuidagi imelikult, kui mu mälu mind ei peta =))


Vastus alates Suurepärane fänn[guru]
Kurat :))


Vastus alates Masya[aktiivne]
krooksutab! täiesti õigus!


Vastus alates Valeri[guru]
Harakaid saab kergesti meelitada, imiteerides nende hüüdeid, mis kõlavad nagu "shak-shak" või "shak-erak". Neid helisid korratakse lühidalt ja mitu korda otse üksteise järel. Harakas teeb ka "hijaki" hääli ja kerget müra, mis sisaldab teiste lindude laulu elemente. Need helid ei sobi meelitamiseks.
“Mõranemist” saab jäljendada, raputades kolmandiku ulatuses tikkudega täidetud tikutoosi. Õige heli saavutamiseks tuleb kastid võtta mitte papist, vaid puidust. Haraka “praksutamist” on aga kõige parem jäljendada beebikõristi abil, seda rütmiliselt raputades. Et haraka tekitatud hääli võimalikult loomulikult jäljendada, kattis autor kõristi seemisnahaga ja varustas selle kasutamise hõlbustamiseks käepidemega. Sel viisil valmistatud peibutusvahendit kasutades saavutati häid tulemusi.

Ljudmila Kuzmenko
Kokkuvõte õppetegevustest leksikaalsete ja grammatiliste mõistete täiustamiseks ettevalmistusrühmas “Talvelinnud”

Kokkuvõte õppetegevusest leksikaalsete ja grammatiliste mõistete täiustamiseks ettevalmistusrühmas

"Talvivad linnud"

Paranduslik ja õpetlik: Eesliitega tegusõnade kasutamine kõnes.

Eessõnade kinnistamine kõnes.

Nimisõnade kasutamine genitiivi käändes.

Deminutiivsete ja kiindumussufiksitega nimisõnade moodustamine.

Liitomadussõnade moodustamine.

Sõnastiku aktiveerimine teemadel “Talvelinnud”

Korrigeerivad ja arendavad: Kõne koordinatsiooni arendamine liikumisega, üld- ja peenmotoorika.

Foneemilise teadlikkuse arendamine.

Visuaalse taju ja tähelepanu arendamine.

Hariduslik: Kasvatage hoolivat suhtumist lindudesse ja soovi aidata talvel.

Arendada lastel enesekontrolli kõne üle.

Varustus: teemapildid talvituvatest lindudest, pilt talvepargist, teemapildid eesliiteliste verbide moodustamiseks, “Lindude söökla” paigutus, pall.

Otsene õppetegevus.

I. Aja organiseerimine. 1. Üldine lõõgastus

Tere hommikust! - linnud hakkasid laulma -

Head inimesed tõusevad voodist välja;

Kogu pimedus peidab end nurkades,

Päike on tõusnud ja ajab äri!

Blizzardi mängud Vau, talv-talv, keerutas, pühis minema

Kõik teed, kõik teed – ei möödu ega möödu.

Istusime koos suuskadele ja jooksime üksteisele järele.

Jooksime parki.

2. Hingamisharjutus: "Oi, kui mõnus pargis on!"

Hingake aeglaselt nina kaudu sisse, käed külgedele,

Terav väljahingamine läbi suu sõnale "Ah!"

Kallista end kätega.

Oi kui hea!

II. Sissejuhatus teemasse.

Miks on teie arvates pargis nii vaikne? (Linnud ei laula.)

Miks linnud ei laula? (Lenda ära soojematesse ilmadesse.)

Jalutame pargis,

Äkki näeme mõnda lindu?

Poisid, ma näen siin linde (objektipildid, mis kujutavad talvituvaid linde, mis tähendab, et kõik linnud pole minema lennanud.

Kes jäi meile talveks? Lapsed teevad ühe objektipildi korraga ja nimetavad linnule.

Kuidas te nimetate linde, kes ei karda talve?

Teeme tutvust talvitavate lindudega.

"Püüdke pall kinni ja jätkake kiiresti lauset"

Tihane varjutab ja tuvi...

Tihane varjutab ja tuvi kahib.

Tuvi nohiseb ja harakas...

Tuvi mühiseb ja harakas lobiseb.

Harakas lobiseb ja varblane...

Harakas lobiseb ja varblane siristab.

Varblane säutsub ja ristnokk...

Varblane säutsub ja ristnokk plaksutab

Ristnokk klõpsab ja rähn...

Ristnokk klõpsab ja rähn lobiseb

Rähn räägib, lüües murdosa välja (kõne koordineerimine liigutustega: iga rea ​​kohta - neli sõrmelööki peopesal):

Koputan puule

Ma tahan saada ussi

Kuigi ta peitis koore alla, -

See jääb ikkagi minu omaks.

Nii me kohtusime lindudega ja nad kutsuvad meid nendega mängima.

2. Mäng “Nimeta linnule hellitavalt nimi”.Nimisõnade moodustamine deminutiivsete sufiksite abil.

Ja siit tuleb lärmakas, isepäine Sparrow

"Mõelge kiiresti, vastake ja öelge kiindumussõna"

Lind - lind

Tibu - (tibu)

Sulg... (sulg)

Tiib – ... (tiib)

Saba - (saba)

Nokk - (nokk)

Tihane – (tihane)

Varblane - (varblane)

Vares - ... (vares)

Tuvi - ... (tuvi)

pullvint – (vint)

3. Mäng "Mis lind see on"Nimisõnade moodustamine ja kasutamine genitiivi käändes.

Vares lendas poiste juurde. Vares on väga ettevaatlik lind, mõnikord tüütu, kuid tark.

Kas sa tead, et on inimesi, kes uurivad linde. (küsib Raveni lastelt)

Mis on selle ameti nimi? (ornitoloog)

Tahad mängida ornitoloogi?

Teadlased - ornitoloogid võivad välimuse ja harjumuste kirjelduse järgi arvata, mis linnuga on tegu. Ja kas saate?

Kellel on punane barett ja värviline rind?

(Rähnil on punane barett ja laiguline rind.)

Kellel on koidikust heledam rind?

Kellel on valged küljed?

Kellel on kollane rind?

Kellel on müts peas?

Kelle nokk on konksus?

Kelle silmad öösel paremini näevad?

Kellel on sinine vest?

Kellel on 2 sõrme ees ja 2 taga?

Kellel on talvel tibud?

5. Mäng "Keerulised sõnad"Liitomadussõnade moodustamine Elegantne Bullfinch. Nüüd on minu kord sinuga mängida.

Nad kutsuvad mind PUNAseks rinnaks. Miks?

Sinu rind on punane. Ühendame kaks sõna ja saame liitsõna Punarind

"Püüa pall kinni, viska pall, ütle raske sõna"

Kui linnul on punane rind, siis on ta punarind.

See on punarind.

Kui linnul on pikk saba, siis...

See on pika sabaga harakas

Kui linnul on kollane rind,...

Kui linnul on terav nokk...

Kui linnul on lühike saba...

Kui linnul on suured silmad...

Kui linnul on hallid tiivad, tähendab see, et ta on... Sinitiivaline.

See on sinise tiivaga tuvi

Kui linnul on silmad, mis lind see on... Mustsilmne.

See on mustsilmne härjamees

Kui linnul on punane peas, tähendab see... Punapea.

See on punapäine rähn

III Fizminutka. Mäng "Linnud"

Ja pakane läheb aina tugevamaks, teeme end soojaks.

Linnud hüppavad ja lendavad. (Imiteerige kätega tiibade lehvitamist

Linnud hüppavad ja laulavad. (torso pöördub külgedele)

Tiks-piiks, piiks-piiks

Linnud koguvad puru

(Kalluta end ette, sõrmed koos,

Terad nokivad (koputavad põlvedele)

Suled on puhastatud, (Seiste sirgelt, tee parema käega laineid)

Suled on puhastatud, (Seiste sirgelt, tee vasaku käega laineid)

Nokad on puhastatud, (keerab pead paremale-vasakule)

Ja nad istusid. (Lapsed istuvad toolidel

IY. Mäng "Vali sõnad" - eesliiteliste tegusõnade moodustamine.

Elav, tark ja osav tihane tahab ka sinuga mängida.

Räägi mulle, mida ta pargis tegi?

Stseenipildid lastelaudadel. Lapsed annavad üksteisele mänguasja – tihase ja lõpetavad lause

Tihane oksalt... (lendab ära)

Tihane jõulupuult... (lendab minema)

Tihane söötja juurde (lendab üles)

Tihane oksast oksani….(lendab)

Tihane sööturist... (lendab minema)

Tihane jõulupuu ümber... (lendab ringi)

Y. Mäng "Vali lühike sõna" - eessõnade kasutamine

Onu Rähn kutsub teid seda mängu mängima.

Tahvlil on pilt talvepargist. Lapsed koostavad selle põhjal lause, nimetades lausega seotud eessõna.

Varblane nokib männi taga leivapuru, (eessõna - eest).

Ristnokk lendas üle söötja, (eessõna - üle).

Tihane lendas üles söötja juurde, (eessõna - to).

Vares kõnnib lumes (eessõna - poolt)

Rähn istub jõulupuul (eessõna - sees).

Lumekuhja tagant piilub välja uudishimulik harakas, (eessõna - pärit).

YI. Mäng "Vali lindudele toitu"

Tahvlil on "Linnu söögitoa" makett

Mida tuleb teha, et linnud ei külmuks ja ei talvituks?

Toidame oma sulelisi sõpru korralikult.

Kas sa tead, mida nad söövad? (Teravili, riivsai, terad, kuivatatud marjad).

Annan tihasele peekonitüki (näita peekonitüki pildiga kaarti)

Ravin tuvisid terade ja seemnetega (näita teravilja pildiga kaarti)

Pullinlased nokivad seemneid, marju, armastavad nokitseda pihlakamarju (pihlamarjade pildiga kaart)

Varesed ja harakad toituvad koortest ja toidujääkidest (kaart õunajäägi pildiga)

Varblased söövad leivapuru (leivapuru pildiga kaart)

YII. Tulemus:

“Kõige tähelepanelikum!”loogilise mõtlemise ja leidlikkuse arendamine.

Öökull – öökulli tark pea pakub välja, kes teist oli täna kõige tähelepanelikum.

Mida on pargis rohkem – tiibu või linde?

Millel on linnul rohkem tiibu või jalgu?

Millel on lindudel rohkem nokat või saba?

Sihtmärk: laiendada ja aktiveerida laste sõnavara teemal "Talvivad linnud".

Ülesanded:

Haridusvaldkond "Kognitiivne areng":

  • avardada laste silmaringi teemal “Talvivad linnud”;
  • julgustada omaalgatuslikkust ja uudishimu omandatud teadmiste kinnistamiseks;
  • arendada oskust ära tunda linnukujutisi siluettide järgi (lindude siluettkujutised);
  • rikastada sensoorset kogemust;
  • kasvatada loodusearmastust ja soovi hoolitseda talvitavate lindude eest.

Haridusvaldkond “Kõnearendus”:

  • harjutama nimisõnade kokkusobitamist tegusõnadega;
  • harjutada nimisõnade kokkusobitamist numbritega;
  • arendada oskust vastata küsimusele täieliku vastusega;
  • arendada küsimustele vastamisel loomingulist iseseisvust;
  • tutvustada verbaalset kunsti läbi muinasjuttude;
  • arendada oskust muinasjuttu tähelepanelikult ja huviga kuulata;
  • kujundada emotsionaalne suhtumine kirjandusteosesse.

Haridusvaldkond "Füüsiline areng":

  • arendada kõne koordineerimist liikumisega (kehaline kasvatus);
  • arendada enesemassaaži tegemise oskust;
  • vormi kõne väljahingamine;
  • arendada käte peenmotoorikat (peenmotoorika arendamine).

Haridusvaldkond "Kunstiline ja esteetiline areng":

  • arendada muusikalist mälu läbi lindude häälte äratundmise;
  • parandada helide eristamise oskust;
  • arendada muusikalist tundlikkust.

Haridusvaldkondade integreerimine:“Kognitiivne areng”, “Kunstiline ja esteetiline areng”, “Kõne areng”, “Füüsiline areng”.

Sõnavaratöö: nimisõnad - pullvint, tihane, toit, seemned, teravili; omadussõnad - kollase rinnaga, punase rinnaga, valgepoolne, mustatiivaline, sinitiivaline, pika sabaga, suur, väike; Tegusõnad - krooksutab, vilistab, kraaksub, piiksub, piiksub, kostab.

Eeltöö:

  • illustratsioonide valik muinasjutu jaoks;
  • lugedes muinasjuttu “Talve vanaproua pahandused” K.D. Ušinski;
  • siluetipiltide, objektipiltide, puidust söötja loomine;
  • korja üles lumetormi hääli, talvitavate lindude hääli;
  • linnutoit: leivapuru, seemned, kuivatatud marjad;
  • vali kehalise kasvatuse kõnematerjal.

Varustus: video “Talvelinnud”, pildid (rähn, öökull, tuvi, varblane, tihane, harakas), telekas, söötja, linnutoit, kuus kotti, pall.

Tunni edenemine

I. Organisatsioonimoment

Psühhovõimlemine:"Ühendame käed..." (M.Yu. Kartushina)

Hoiame kätest koos
Ja me tunneme soojust.
Pöörame ringi ja naeratame -
Nagu meie päikesepaiste.

Põletik: Tunni ajal palun teil rääkida selgelt ja arusaadavalt,

Püüame kõiki sõnu õigesti hääldada. Vastame küsimustele täislausetega.

Muusika kõlab (tuisu, tuule, lumetormi helid). Pärast salvestuse kuulamist.

- Poisid, mis aastaajal te praegu helisid kuulsite? (laste vastused).

– Miks otsustasite, et need on talve hääled? (laste vastused).

— Mida sa kuulsid? (Kuulsin lumes samme. Kuulsin lumetormi ulgumist. Kuulsin puude praksumist. Kuulsin tuisku. Jne.)

Siis ma räägin teile muinasjuttu ja me mõtleme välja, kuidas see koos lõpeb. Hästi?

- Muinasjutu nimi on "Ema Talve pahandus". Ühel päeval vihastas ema Talv kogu maailma peale. Kas tulevad tugevad külmad või tuisk. See oli raske igale elusolendile. Talve loomad ei kartnud – kasukad olid soojad. Inimesed kütavad oma majas ahjusid – ja talv ei pääse neile ligi. Talv muutus veelgi vihasemaks. Ja ta kuuleb kellegi hääli. (Linnu hääled kõlavad)

II. Mäng "Siluetid"(lindude hääled)

(Pildid on mustvalged siluetid)

– Sul on õigus, see on siluett (rähni, öökulli, haraka ja varblase jne).

Niisiis, tuisk ja tuisk ei aidanud ema talve. Ka lumetormis andsid linnud üksteisele häält ja aitasid kaaslastel teed leida.

III. Mäng "Kes millise hääle annab?"

- tibu piiks.

V. – Mida ta teeb?

- Kar-kar.

V. – Mida ta siis teeb?

- Ting-tin-ting.

V. – Mida ta teeb?

- Vau-vau-vau.

V. – Mida ta teeb?

- Tr-tr-tr.

V. – Mida ta teeb?

- See säriseb ja piiksub.

V. – Mida teeb rähn?

- Gur-gur-gur.

V. – Mida nad teevad?

- Nad kosutavad.

- Kes see on? (Varblane)

- Mida ta siis teeb? (Ta säutsub)

- Kuidas vares abi palub? Mida ta teeb? (krooksuma)

- Ja öökull? (Hoot) jne.

"Nii aitasid linnud üksteist." Kõik leidsid tee söödaküna juurde.

Kehalise kasvatuse tund "Linnud"(lapsed teevad harjutusi, korrates neid õpetaja järel).

Linnud, linnukesed,
Nad lendavad läbi metsa ja laulavad laule.
Tugev tuul puhus ja tahtis linde minema viia.
Linnud peitsid end lohku, seal oli hubane ja soe.

– Ema Talv muutus veelgi vihasemaks kui varem. Talv kutsus appi karmi külma. Väljas läks veelgi külmemaks. Kuid ka linde ei heiduta siin - nad leiavad inimeste poolt nende jaoks valmistatud söötjad ja hästi toidetud külm ei ole nende jaoks hirmutav.

IV. Harjutus "Tehke matemaatikat."

– Vaata – palju linde on puu juurde lennanud.

- Loendame nüüd linde, kes istuvad puu otsas.

Üks härjapoiss, kaks härjapoega, kolm härjapoega, neli härjapoega, viis härja...

V. Palliga mängimine.

V. – Mängime palliga.

V. – Kui harakal on valge külg, siis milline see on?

- Valgepoolne.

K. – Kui titasel on kollane rind, siis milline see on?

- kollase rinnaga.

K. – Kui härjal on punane rind, siis milline see on?

- Punase rinnaga.

K. – Kui harakal on pikk saba, siis milline see on?

- Pika sabaga.

V. – Kui varesel on must tiib, kuidas see on?

- Musta tiivaline.

V. – Kui tuvil on hall tiib, siis milline see on?

- Sinitiivaline.

- Niisiis, linnud kogunesid söötja juurde. Talv oli rõõmus: "See on koht, kus ma nad külmutan!" Nad jäävad vait ja valitseb rahu ja vaikus!

"Ta puhus lindudele külma õhku. Näitame, kuidas ta seda tegi: hingake läbi nina sisse ja hingake jõuliselt suu kaudu välja, huuled on toruna välja tõmmatud, õhuvool külm. Tõstke käsi, et tunda talve külma. Jälgi mu kätt. (Tuisku müra saatel puhuvad nad kaks kuni kolm korda).

- Teeme sooja ja teeme massaaž "Külmad ilmad on saabunud."

- Talv tuli sisse, kuid see polnud nii. Poisid läksid söötma ja toitsid linde.

VI. Mäng "Millega me teid kostitame?" ja mäng “Arva puudutusega”.

V. – Nüüd näitan teile erinevaid linnutoitu, erinevate taimede seemneid ja teri.

Päevalilleseemned, hirss, teravili, kuivatatud pihlakamarjad, leivapuru, seapekk valatakse läbipaistvatesse anumatesse kandikule.

V. – Tule vaata, kas siin on linnutoitu?

Sõrmede võimlemine "Feeder"

V. - Ja nüüd mängime mängu "Arva puudutusega".

V. – Võtke igaüks kott, need kotid sisaldavad linnutoitu. Tehke puudutusega kindlaks, millist toitu teil kotis on?

- Dasha, ütle mulle, mis on teie kotis? Intervjueerin veel 2-3 last.

V. – Tehke kotid lahti ja vaadake, kas olete õigesti tuvastanud. Lapsed teevad kotid lahti ja nimetavad, mis neis on.

V. – Asetage kõik kotid alusele.

- Poisid, kas te teate, mida lindudele meeldib süüa? (Linnud armastavad puru, teri, seemneid).

– Tihased armastavad kõige rohkem seapekki, kuid see peaks olema soolamata.

– Mis härgale meeldib? Pulli lemmikmaitseaineks on pihlakamarjad, viburnum, kibuvitsamarjad, seemned.

– Varblased armastavad mitmesugust toitu, aga eriti seemneid.

– Mis harakale meeldib? Harakas armastab üle kõige teravilja.

"Ja nüüd kostitame oma sõpru."

– Kellele sa searasvatükke kingid? (Annan tihasele searasvatükke).

– Keda te seemnetega ravite? (Ma töötlen varblast seemnetega).

– Kellele sa marjad annad? (Marjad annan härjalillele).

– Millega saab harakat ravida? (Võite harakat ravida teraviljaga.)

«Linnud nokitsesid söötja juures ja laulsid eri häältega. Winter mõistis, et ta ei saa kellegagi hakkama. Kuidas saaksime muinasjutu lõpetada? (laste valikud)

– Poisid, kuidas vene rahvajutud tavaliselt lõppevad?

VII. Peegeldus.

– Kas teile meeldis muinasjutt?

«Mäletan, kuidas tuisk pühkis kõik minema ja näha olid vaid lindude siluetid. Mis sulle kõige rohkem meelde jääb?

- Mida uut sa täna õppisid?

– Kes oli täna kõige aktiivsem?

"Siin on teile kingitus ema Talvelt." Ta palub teil anda need magusad karamellid ja vabandab, et olete ulakas.

Eesmärk: talvitavate lindude nimede kinnistamine laste kõnes.

Mäng "Ütle, keda seal pole?"

lapsed
Tunne kõiki linde maailmas
Nad kõik veedavad talve, uskuge mind
Sulgege silmad, lapsed!

Eesmärk: harjutada nimisõnade käändelõpusid.

Eesmärk: laiendada laste sõnavara.

Eesmärk: tugevdada nimisõnade moodustamise oskust deminutiivsete järelliidete abil.

Mäng "Anna mulle sõna"

2. valik: „Selgitage sõna”

Mäng "Kuum - külm"

Eesmärk: koondada lapse sõnaraamatusse antonüümid.

Mäng "Kelle pea, kelle nokk, kelle sulg?"

Eesmärk: laiendada laste sõnavara omastavate omadussõnade kasutamise kaudu.

Eesmärk: moodustada mitmuse nimisõnu nimetavas ja genitiivis.

Mäng "Võrdle linde inimeste ja loomadega"

Mäng "Mida saavad linnud teha?"

Eesmärk: aktiveerida laste verbide sõnavara.

Mäng "Rähn"

Mängud lastele
vanem koolieelne vanus sellel teemal: "Talvised külalised"

Eesmärk: talvitavate lindude nimede kinnistamine laste kõnes.

Mäng "Ütle, keda seal pole?"

Eesmärk: harjutada nimisõnade käändelõpusid.

Pärast silmade avamist peaksid lapsed ütlema: Kes pole puu otsas? (Puu peal ei ole harakas, varblane, tihane jne)

Eesmärk: laiendada laste sõnavara.

Titt - vari; harakas - säutsub, lobiseb; varblane - säutsud; pullvint - viled jne.

Mäng "Ütle sõbralikult"

Eesmärk: tugevdada nimisõnade moodustamise oskust deminutiivsete järelliidete abil.

Varblane - varblane, tihane - tihane, härjalint - härjavarblane jne.

Mäng "Anna mulle sõna"

2. valik: "Selgitage sõna"

Miks punaserinnaline, kollase rinnaga, pika nokaga, valgepoolne, peenikese jalaga.

Mäng "Kuum - külm"

Eesmärk: koondada lapse sõnaraamatusse antonüümid.

Mäng "Kelle pea, kelle nokk, kelle sulg?"

Eesmärk: laiendada laste sõnavara omastavate omadussõnade kasutamise kaudu.

Varesel on (vares, ronk), varblasel pääsuke jne.

Mäng "Üks - mitu"

Eesmärk: moodustada mitmuse nimisõnu nimetavas ja genitiivis.

Mäng "Lõbus loendamine"

Mäng "Võrdle linde inimeste ja loomadega"

Mäng "Mida saavad linnud teha?"

Eesmärk: aktiveerida laste verbide sõnavara.

Mäng "Rähn"

Õpetaja koputab erinevaid rütme ja laps kordab tema järel. Siis vahetavad nad rolle.

Rääkige meile oma lemmiklinnust ilma talle nime panemata.

Laps räägib oma lemmikust talvituvast linnust, ütleb, mis suurusega ta on, mis värvi on sulestik, kus elab ja mida sööb. Teised lapsed arvavad, mis linnust nad rääkisid.

Mäng "Linnud söötjate juures"

Sihtmärk: täpsustada laste teadmisi talvitavate lindude kohta (mida nad

süüa), arendada keskkonnaalaseid ideid.

Materjal ja varustus.“Linnukalender”, lindude pildid (pullvint, varblane, tihane, tuvi), mõistatusi nende lindude kohta, linnutoidu pilte,

Mängu tegevus.

Esimene variant.Õpetaja küsib mõistatuse (linnu kirjeldus), lapsed arvavad ära ja võtavad selle linnu pildi.

Teine variant. Saatejuht (kõigepealt õpetaja, siis laps) kirjeldab toitu, mida linnud nokitsesid. Lapsed leiavad vastava linnu pildi ja panevad selle sööturile.

Kolmas variant.Õpetaja nimetab linnu, lapsed valivad pildi, millel on kujutatud toitu, mida see lind vajab. Mängus kasutatakse kõneloogilist ülesannet „Kes einestas linnusööklas“. Mängu kordamisel täidavad koolieelikud täpselt ülesandeid ja mis kõige tähtsam, motiveerivad sageli oma otsuseid,

Mängu edenemine

Peetakse eelvestlus, milles teadmised selle kohta

talvituvad linnud. See aitab lastel paremini mõista mängu sisu ja reegleid. Õpetaja küsib mõistatuse: „Talvepäeval on okste vahel laud

seadke see külaliste jaoks üles." Mis see on? See on õige, söötja. Talvel on ju lindudel külm ja näljane, nii et neid tuleb toita. Täna mängime mängu “Linnud söötjatel” ja meenutame, millised linnud meie söötjate juurde lendasid ja millega me neid toitsime. (Õpetaja hoiab käes “Linnukalendrit” ja laual on vahepildid.)

1. Esmaspäeval panime söötjatesse riivsaia, searasva, päevalilleseemned ja pihlakaoksa. Väikesed hallid linnud lendasid sisse, nokitsesid puru ja seemneid, aga pihlakaid ei puutunud. Kes see on?

Kutsutud laps valib varblast kujutava pildi ja

paneb selle söödakünale. Ülejäänud lapsed kontrollivad õigsust

2. Teisipäeval saabusid kollase rinnaga linnud ja ka pihlakaid mitte

Nad katsusid seda, kuid nokkisid pekk ja seemned ära. Kes see on?

Kutsutud laps valib tihase linnu pildi ja paneb selle selga

söötja

3. Kolmapäeval saabusid punase rinnaga väikesed kohevad linnud

ja valge triip tumesinistel tiibadel. Nad istusid sassis ja

nokitud pihlakamarju. Kes see on?

Kutsutud laps valib pulli pildi ja

paneb selle sööturile.

4. Neljapäeval lõunatasid suured linnud söötis. Nad kohtuvad kl

meil väga tihti. Seal on valge, hall, must, sinise varjundiga. Linnud

sõi puru ja seemneid. Kes neljapäeval söötis einestas?

Kutsutud laps valib tuvi pildi ja

paneb selle sööturile.

5. Reedel lendas kohale palju linde. Arva ära: kes see on?

1) Talvel on okstel õunad,

Koguge need kiiresti kokku!

Ja äkki lehvisid õunad, Lõppude lõpuks on see ...

(Härjalinnud).

Musta tiivaline, punarind

Ja talvel leiab ta peavarju.

Ta ei karda külmetushaigusi

Esimese lumega on see kohe käes.

(Pullvint.)

Lapsed saadavad oma vastuseid piltide näitamisega.

2) tujukas, väike,

Peaaegu kogu lind on kollane.

Armastab seapekki ja nisu.

Kes ta ära tundis?

(Tihane.)

3) Tänavapoiss

Hallis sõjaväe jopes

Nuhkimine mööda õue

Kogub puru

Rändab läbi põldude

Ta varastab kanepit.

(Varblane.)

4) Sujuv, korralik.

Nurr, koss,

Sõber suudleb.

Mängu lõpus puhastab õpetaja koos lastega söötjad ja valab

värske toit

Mäng "Tuvasta toit"

Seotud silmad peab laps toidu tuvastama ja meeles pidama, kes seda sööb. Mängus osaleb 4–6 inimest.

- Hästi tehtud poisid! Oled õppinud toitu määrama ja teadma, millistele talvitavatele lindudele milline toit meeldib.

Dünaamiline paus "Bullfinches".

Siin, okstel, vaata, (langetatud kätega plaksutavad nad külgi)
Punastes T-särkides pullid (näitavad kätega rindu)
Suled on laiali laotatud (raputage peeneks langetatud käte käsi)
Peesitamine päikese käes
Pea on pööratud (pöörab pead vasakule-paremale)
Nad tahavad ära lennata
Lendame ära! Lendame ära! (Jookse ringi, vehi kätega)
Tuisu taga, tuisu taga.

Õuemäng "Koer ja varblased".

Eesmärk on kinnistada laste teadmisi lindude iseloomulikest liikumistest ja õpetada neid häält jäljendama.

Mängu käik:Üks laps on "koer", kõik ülejäänud on "varblased".

Varblane hüppab ja hüppab - Lapsed hüppavad.
Hüppa-hüppa!
Hüppa-hüppa!
Hüüded väikestele lastele: Nad kordavad: "Chiv!"
Chiv! Chiv! Chiv!
Chiv! Chiv! Chiv!
Viska varblasele puru
Ma laulan teile laulu:
Tiks-säuts! Nad kordavad: "Tibu piiksu!"
Tiks-säuts!
Järsku jooksis “koer” ja haukus kõvasti.
"Varblased" lendavad minema.

Mängu mängitakse 2-3 korda.

Võimlemine silmadele "Leia nimeline lind."

(Õpetaja juhiste järgi leiavad lapsed silmadega, pead pööramata, laes rippuva pildi, millel on kujutatud nimeline lind)