Matematikos mokytoja Galina Vasiljevna Gomonova

GBOU vidurinė mokykla Maslennikovo kaime, Chvorostyansky rajone, Samaros srityje

Klasės valandėlė „Kaip išlikti individualiam kolektyve“

Tikslai:

· gilinti sąvoką „asmuo – asmenybė“;

· geriausių žmogiškųjų savybių ugdymas;

· savęs pažinimo, pasinėrimo į savo vidinį pasaulį ir orientacijos jame noro formavimas;

· ugdyti gebėjimą atpažinti savo asmenines ir kitų žmonių savybes.

Įranga:

· nešiojamas kompiuteris, ekranas, projektorius, klasės pristatymas;

· medžio piešimas, lapai, flomasteriai.

Pamokos eiga

Mokytojas:šiandien kalbėsime apie tai, kas yra „asmenybė“ ir kaip komandoje išlikti individu.

(1 SKAIDRĖ, 2 SKAIDRĖ)

Įsivaizduokite naktinį dangų. (3 SKAIDRĖ) Kai danguje nėra debesų, matomos žvaigždės. Daug žvaigždžių. Milijardai žvaigždžių. Jie šviečia ir kviečia. Tačiau žvaigždžių yra ne tik danguje. Žemėje taip pat yra daug žvaigždžių, ir kiekviena iš jų skleidžia šviesą. Kiekvienas žmogus yra unikali žvaigždė, asmenybė. Žvaigždės taip pat yra čia, šiame kambaryje. Tai tu ir aš.

Pakalbėkime apie mus kaip apie žvaigždes, kaip apie asmenybes.

Noriu pasakyti jums palyginimą:

...Vienoje planetoje gyveno žmonės, kurių gyvenimo tikslas buvo verslas: jie nešė krovinius. Jis buvo supakuotas į įvairaus dydžio maišelius, patogus ir nepatogus neštis. Kiekvienas žmogus priėjo ir pasiėmė patogesnį krepšį, nusinešė į savo vietą ir grįžo atgal, kad išsirinktų sau vienodai patogų nešioti krovinį. Tik vienas žmogus kiekvieną kartą atsidusęs prisiimdavo sunkiausią naštą ir sunkiai įnešdavo ją į vietą. Kartą jo paklausė, kodėl jis savo noru pasirenka sau sunkesnę naštą. Juk yra už jį stipresnių žmonių. Jis tik atsakė: „Kažkas turi jį nešti“. Tebūnie tai aš!"...

Manau, kiekvienas iš jūsų teisingai atsakys į klausimą, kas yra asmuo šiame palyginime.Žinoma, žinote, žmogus negimsta Asmenybe, jis tampa Asmenybe.(4 SKAIDRĖ)

Noras būti individualybe pirmą kartą pasireiškia kūdikyje, kuris, atstumdamas jį palaikantį mamos ranką, sako: „Aš pats! Norą tapti individu išreiškia ir paauglys, kai pradeda rinktis tarp gėrio ir blogio, kai, įveikęs save, atsispiria pigioms pagundoms. Daug metų sulaukęs senolis, prie kurio traukia jauni ir seni, išlieka asmenybe, kuris, nepaisydamas žiemos šalčių, dosniai visiems atiduoda paskutines savo sielos kibirkštis.

Ir tarp jūsų, vaikinai, yra asmenybių. Kokios savybės, jūsų nuomone, laikomos svarbiausiomis sąvokoje „asmenybė“?

(5 SKAIDRĖ) (Dirbkite grupėse: vaikinai užrašo žodžius ant popieriaus lapų - sąvokos „asmenybė“ ypatybes, o tada prideda prie medžio -----------)

(6 SKAIDRĖ)

„Asmenybė“ – tai sąvoka, apimanti žmogaus temperamentą, jo charakterį ir požiūrį į pasaulį, į žmones, į save patį.

Vieną dieną vyras padarė klaidą

Išsigandusi, nežinojo kur eiti,

Ir, vertindamas dvasios ramybę,

Pasižadėjau visiškai nedaryti klaidų.

Kad nesukluptų, jis sulėtino greitį,

Kad nepamirščiau, nedrįsau ginčytis,

Ir aš taip slėpiau savo nuomonę,

Tai, tiesą sakant, liko be nuomonės.

Jis niekam netrukdė pasaulyje,

Jį pasitiko mandagi šypsena.

Jis nebedarė klaidų.

Visas jo gyvenimas dabar buvo klaida.

Tik ta klaida yra tikra gyvenimo klaida, kurios negalima ištaisyti.

Ar sutinkate, kad klasėje mokinio asmenybė kartais vertinama ne pagal jo moralinių ir žmogiškųjų savybių rezultatus, o pagal akademinius pasiekimus?

Bet kurioje klasėje yra mokinių, kurie nepasižymi išskirtiniais mokymosi, sporto ar meno sugebėjimais, tačiau atima juos iš komandos – o komandos nėra. Kodėl tai vyksta? Nes šie žmonės yra individualūs. Jiems būdingas geras nusiteikimas, teisingumo jausmas, tiesumas, nesavanaudiškumas, atjauta ir atsakomybė už kiekvieną žodį ir paskirtą užduotį. Deja, jų nuopelnai neatneša nei medalių, nei pirmųjų vietų, nei plojimų, vienintelis padrąsinimas – įrašas dienoraštyje padėkos ir galimos padėkos tėvams už vaiko auginimą. Tačiau būtent šie mokiniai turėtų būti ypač vertinami mokykloje, nes tai žmonės, nesidomintys savo interesais, neturintys noro ką nors aplenkti, apeiti. Niekada nepamirškite: moralinės savybės lemia viską, kas egzistuoja žemėje.

„Pažink save ir pažinsi pasaulį“, – sako visų tūkstantmečių, visų laikų ir tautų išminčiai. Paklausk savęs: " Koks aš žmogus?». (7 SKAIDRĖ)

Kaip komandoje išlikti asmenybe?

Bandomasis tyrimas

Remdamiesi įprastu elgesiu, tęskite šias frazes.

1. Kai žmonės kalba su manimi netinkamu tonu, aš...

2. Kai iš manęs reikalaujama paklusnumo, aš...

3. Kai jie manęs prašo, kad nebūčiau grubus, aš...

4. Jei turiu kalbėti prieš didelę auditoriją, aš...

5. Kai pateikiate prašymą, išgirstate atsakymą: „Palik mane ramybėje, man bloga nuotaika!“, tada jūs...

6. Į kambarį įėjo moteris ašarotomis akimis, tu...

7. Kai nepasiseka, dažniau kaltini kitus ar save?...

8. Tu vėluoji į mokyklą. Matai, kad kažkas blogai jaučiasi. Ką tu darysi?

9. Jūs esate biuro darbuotojas. Šluodamas grindis radote pinigų. Ką tu darysi?

10. Keli žmonės klasėje agituoja išeiti iš paskutinės pamokos. Ką darysite šiuo atveju?

11. Mokytoja neteisingai įvertino (jūsų nuomone). Ką tokiu atveju darysite?

Dabar pagalvokite apie savo reakciją. Ar palyginote tai su kito žmogaus būsena, situacijos turiniu? Kokias išvadas galite padaryti patys?

Mūsų veiksmai labai priklauso nuo to, kaip teisingai vertiname aplinkinius, savo draugus, kaip gerai pažįstame juos ir jų jausmus.

Noriu pakviesti pažvelgti į save. Jauskis kaip namie. Keletą kartų giliai įkvėpkite ir iškvėpkite, visiškai atsipalaiduokite. (8 SKAIDRĖ)

Įsivaizduokite, kad einate siauru takeliu per mišką. Įsivaizduokite jus supančią gamtą. Apsižvalgyti. Ar aplinkui miške šviesu ar tamsu? Ką tu girdi? Kokius kvapus užuodžiate?

Staiga priešais jus vėl išnyra takas ir veda į kažkokį seną namą. Susidomi ir eini į vidų. Matai stiklainius, indus, dėžutes. Tai sena parduotuvė ir tuo pačiu stebuklinga. Dabar įsivaizduokite, kad esu šios parduotuvės pardavėjas. Sveiki! Čia galite nusipirkti ką nors sau ir savo artimiesiems, bet ne daiktus, o charakterio bruožus, sugebėjimus – ką tik norite. Bet mainais....

Testas „Mano portretas“

Ant popieriaus lapo dešinėje surašykite visus vertingus savo charakterio bruožus, kairėje – bruožus, kurių norėtumėte atsikratyti.

(9 SKAIDRĖ)

Mokytojas:Noriu baigti mūsų pokalbį kreipdamasis į jus, brangūs vaikinai. Kad pasakytum sau: „Aš esu žmogus“, neužtenka savo paties pripažinimo. Šį pripažinimą turi padaryti tave supantys žmonės. Niekada nepamirškite, kad asmenybė yra žvaigždė, kuri turi spindėti. (10 SKAIDRĖ)

(11 SKAIDRĖ)

Kas tave pakels į dangų?

Tik aš pats.

Kas tave nukels iš aukštybių?

Tik tu.

Kur yra padirbti raktai į jūsų rūstų likimą?

Tik tavyje.

Kaip sumokėsite už pralaimėtą kovą?

Tik tu pats!

Apibendrinant

1) Apmąstymas (vaikinai atsako į klausimą raštu)

Būkite ir išlikkite individualūs komandoje - tai reiškia………

(galimi atsakymai: būti atsakingam, iniciatyviam, atkakliam; elgtis oriai; turėti garbę ir sąžinę; būti sąžiningam; būti darniam su kitais; padėti kitiems; būti gerbiamu žmogumi ir kt.)

2) Atmintinė (kiekvienam mokiniui).

Mielas drauge!

Visada ir visur atsiminkite pagrindines moralės normas!

Žmogaus pareigos skirstomos į 4 tipus:

atsakomybę prieš save, šeimą,

prieš valstybę, prieš kitus žmones apskritai.

(Hėgelis)

1.Jūs gyvenate tarp žmonių. Nepamirškite, kad kiekvienas jūsų veiksmas, kiekvienas jūsų noras daro įtaką aplinkiniams žmonėms. Žinokite, kad yra riba tarp to, ko norite ir ką galite. Patikrinkite savo veiksmus paklausdami savęs: ar jūs kenkiate ar nesukeliate nepatogumų žmonėms? Darykite viską, kad aplinkiniai jaustųsi gerai.

2.Jūs naudojate kitų žmonių sukurtas prekes. Žmonės suteikia jums vaikystės laimę. Sumokėkite jiems už tai natūra.

3. Visos palaimos ir gyvenimo džiaugsmai kuriami darbu. Be darbo negali gyventi sąžiningai. Žmonės moko: kas nedirba, tas nevalgo. Atsimink šį įsakymą amžinai. Metėjas yra dronas, ryjantis darbščių bičių medų. Mokymas yra jūsų pirmasis darbas. Kai eini į mokyklą, eini į darbą.

4. Būkite malonus ir jautrus žmonėms. Padėkite silpniems ir neapsaugotiems. Padėkite savo draugams, kuriems reikia pagalbos. Nekenk žmonėms, gerbk ir gerbk savo mamą ir tėvą – jie tau davė gyvybę, užaugino tave, nori, kad taptum doru piliečiu, žmogumi su gera širdimi ir tyra siela.

5. Nebūk abejingas blogiui. Kova su blogiu, apgaule, neteisybe. Būkite nesutaikomi su tais, kurie siekia gyventi kitų žmonių sąskaita, darydami žalą kitiems žmonėms, apiplėšdami visuomenę.

Mylėk žmones, jei nori, kad žmonės tave mylėtų.

Literatūra

  1. http://ptpschool.narod.ru/konkurs1/klchas.doc Klasės valandėlė „Žmogus. Asmenybė“;
  2. Teorinis ir mokslinis-metodinis žurnalas „Moksleivių ugdymas“, Nr. 2 2008, p. 17, „Kurk pats“;
  3. M.I. Rožkovas, L. V. Bayborodova, M.A. Kovalčiukas „Tolerancijos ugdymas tarp moksleivių“, 96 p., 114 p.
  4. http://www.poznanie21.ru/current/31465.php Klasės valanda „Žmogus atsispindi jo veiksmuose“

Pedagoginės A. S. Makarenko idėjos

Sunkiausias dalykas yra reikalavimas sau

A.S. Makarenko


Antonas Semenovičius Makarenko (1888-1939)

Vienas iš mūsų tautos mokytojų ir rašytojų. Kūrybiškai permąstė klasikinį pedagoginį paveldą, aktyviai dalyvavo XX amžiaus 2–3 dešimtmečio pedagoginiuose ieškojimuose.

Makarenko mokslinių interesų spektras yra nukreiptas į klausimus pedagogikos metodika, ugdymo teorija, ugdymo organizavimas. Jis sugebėjo pateikti savo nuomonę apie ugdymo proceso metodai.


A.S. Makarenko sukūrė darnią pedagoginę sistemą, kurios metodinis pagrindas yra pedagoginė logika, kuri pedagogiką aiškina kaip „visų pirma praktinis mokslas ».

Šis požiūris reiškia būtinybė nustatyti natūralų ugdymo tikslų, priemonių ir rezultatų atitikimą.


Pagrindinis Makarenko teorijos taškas yra paralelinio veiksmo tezė, tai yra organiška visuomenės, kolektyvo ir individo švietimo ir gyvenimo vienybė.

Lygiagrečiai veikiant, užtikrinama atliekančio „mokinio laisvė ir gerovė“. kūrėjas, o ne pedagoginės įtakos objektas.


Švietimo sistemos metodikos kvintesencija, anot Makarenko, yra edukacinės komandos idėja.Šios idėjos esmė yra poreikis formuoti vieningą dėstytojų ir mokinių darbo jėgą, kurios gyvybinė veikla yra asmenybės ir individualumo ugdymo terpė.


pedagogikos pagrindai A.S. Makarenko

1. Vaikų auklėjimas komandoje

Komanda yra žmonių kontaktų rinkinys, pagrįstas šiais principais:

  • bendras tikslas;
  • bendroji veikla;
  • disciplina;
  • savivaldos organai;
  • šios komandos ryšys su visuomene

Pagal struktūrą komanda skirstoma į 2 tipus: bendroji ir pirminė.Švietimas turi prasidėti nuo pradinio kolektyvo. Tai kolektyvas, kurio atskiri nariai yra nuolatinėje dalykinėje, kasdienėje, draugiškoje ir idėjinėje asociacijoje.


2. Drausmė ir režimas

Drausmė– tai nėra auklėjimo priemonė ar metodas . Tai rezultatas visa švietimo sistema. Auklėjimas– tai ne moralizavimas, tai sutvarkytas studentų gyvenimas.

Drausmės logika: disciplinos pirmiausia reikia reikalauti iš komandos; kolektyvo interesai yra aukštesni už individo interesus, jeigu individas sąmoningai priešinasi kolektyvui.

Režimasreiškia(metodas) išsilavinimas. Tai turi būti privaloma visiems, laiku.

Režimo savybės: turi būti tikslinga; tikslus laiku; privaloma visiems; yra kintamo pobūdžio. Švietimas turėtų būti be bausmių, jei, žinoma, švietimas tinkamai organizuotas. Bausmė neturi atnešti vaikui moralinių ir fizinių kančių.


3. Darbo išsilavinimas

Be Makarenko neįsivaizdavo savo švietimo sistemos dalyvavimas produktyviame darbe. Jo komunoje darbas buvo pramoninio pobūdžio. Vaikai dirbo ir mokėsi 4 valandas per dieną. Atidarytas vakarinis pramonės technikumas. Komunos visiško savarankiškumo principas.


Šeimos ugdymo problema

Makarenko rašo paskaitas tėvams apie ugdymą, kurios apima bendrąsias šeimos ugdymo sąlygas, rašo apie tėvų valdžia, O darbinis ugdymas šeimoje, O disciplina, O Lytinis švietimas .

Rašo „Knygą tėvams“, recenzijas pedagoginių įgūdžių ir pedagoginės technologijos problemos .


kolektyvizmo samprata A. S. Makarenko

« Paprasčiausiu apibrėžimu kolektyvizmas reiškia žmogaus solidarumą su visuomene“ (A. S. Makarenko).

Ši asmenybės pusė apima šiuos dalykus ženklai:

1. Gebėjimas dirbti komandoje;

2. išugdyti gebėjimai kolektyviniam kūrybiškumui;

3. draugiškas solidarumas ir savitarpio pagalba;

4. aktyvus dalyvavimas kolektyvinėje veikloje;

5. rūpinimasis savo komanda ir jos perspektyvomis;

6. savęs, kaip komandos savininko, suvokimas;

7. atsakomybė už savo bendražygius ir visą komandą;

8. gebėjimas įsakyti ir paklusti bendražygiui;

9. noras ir poreikis pajungti savo interesus komandai;

10. kolektyvinių perspektyvų ir tradicijų priėmimas kaip savas.


Antonas Semenovičius sukūrė ir puikiai panaudojo praktikoje lygiagrečios įtakos individui per komandą principas. Antonas Semenovičius pirmasis moksliškai sukūrė komandinio ugdymo metodai, svarstė tokius klausimus:

Komandos struktūra;

Santykiai kolektyve;

Pedagoginiai reikalavimai, drausmė, apdovanojimai ir bausmės;

Moralinis ir darbinis švietimas;

Darbo stilius;

Savivalda, tradicijos;

Individualus požiūris į vaikus.

Makarenko pasisakė už platų ir išsamų švietimo ir mokymo demokratizavimas, už normalaus psichologinio klimato kūrimą, kuris kiekvienam suteikia saugumo garantiją. Laisvo ir kūrybingo tobulėjimo garantija.


Vienas iš demokratinio ugdymo proceso bruožų

A. S. Makarenko tikėjo savęs valdymas .

Antonas Semenovičius komunoje organizavo pedagoginį ir darbo procesą taip, kad „Kiekvienas asmuo dalyvavo ir tikros atsakomybės sistema“: tiek vado, tiek eilinio. Ten, kur šios sistemos nebuvo, Makarenko manymu, dažnai užauga silpnos valios žmonės, neprisitaikę prie gyvenimo.

Antonas Semenovičius laikė svarbiausiu švietimo komandos gyvenimo aspektu mokytojų ir jų mokinių santykių pobūdis: siekė demokratinių, o ne autoritarinių santykių; draugišku bendravimu pagrįsti santykiai, draugystė bendros veiklos procese.

Auklėtojas– tai visų pirma komandos narys, o paskui mentorius, vyresnysis bendražygis.


Remdamasis iškilių sovietinių mokytojų nuomone, Makarenko paėmė darbo idėja ir praktiškai tai įgyvendino.

„Darbas be lydinčio išsilavinimo, be lydinčio pilietinio ir socialinio ugdymo neduoda švietimo naudos, pasirodo, neutralus“ (A. S. Makarenko).

- dalyvavimas gamybiniame darbe iš karto pakeitė socialinį statusą paauglių (padėtis), paverčiant juos pilnamečiais piliečiais su visomis iš to kylančiomis teisėmis ir pareigomis;

Antonas Semenovičius tuo tikėjo darbas, kuris nereiškia vertybių kūrimo, nėra teigiamas ugdymo elementas .


Formuojant jaunąją kartą taip pat būtina atsižvelgti į šeimos įtaka, todėl Makarenko A.S. parašė meniškai publicistinę „Knygą tėvams“. Jis įžvelgė „šeimos“ švietimo sėkmės paslaptį Tėvai sąžiningai vykdo savo pilietinę pareigą visuomenei .

Asmeninis tėvų pavyzdys, jų elgesys, poelgiai, požiūris į darbą, į žmones, į įvykius ir daiktus, jų tarpusavio santykis – visa tai daro įtaką vaikams ir formuoja jų asmenybę.


Pedagoginis tikslas, kaip jį supranta Makarenko

Makarenko manė, kad pagrindinis švietimo komponentas yra pedagoginis tikslas. Tikslas kaip nekintantis įstatymas nustato ugdymo proceso turinį, jo būdus, priemones, rezultatus. Tikslas iš anksto nustato reikalavimus mokiniui ir mokytojui bei kitiems pedagoginio proceso dalykams visoms ugdymo sąlygoms.

Todėl ugdymo proceso tikslą, pabrėžia Makarenko, ugdymo organizacija ir kiekvienas pedagogas visada turi aiškiai jausti kaip privalomą ir „turime to siekti tiesioginiais ir energingais veiksmais“. Švietėjiškas darbas visų pirma turėtų būti tikslinga .

Taigi, mokytojas, teigia Makarenko, visada turėtų turėti tikslą kiekviename veiksme, gerai pateikti rezultatą savo darbą ir sukurti Visi sąlygos pasiekti šį rezultatą.


Mokytojų kolektyvas kaip būtina sąlyga lavintis ir rengti

Makarenko didelę reikšmę skyrė mokytojų kolektyvo formavimui.

Jis rašė: „Turi būti auklėtojų komanda, o ten, kur auklėtojai nėra susijungę į komandą ir kolektyvas neturi vieno darbo plano, vieno tono, vieno tikslaus požiūrio į vaiką, negali būti ugdymo proceso. .

A. S. Makarenko atskleidė dėsningumą, pagal kurį mokytojo pedagoginius įgūdžius lemia pedagoginio personalo formavimo lygis. „Mokytojų kolektyvo vienybė“, – tikėjo jis, – yra absoliučiai lemiamas dalykas, o jauniausias, labiausiai nepatyręs mokytojas vienoje, vieningoje komandoje, vadovaujamas gero meistro vadovo, padarys daugiau nei bet kuris patyręs ir talentingas mokytojas, einantis prieš mokytojų kolektyvą. Nėra nieko pavojingesnio už individualizmą ir kivirčus mokytojų kolektyve, nėra nieko bjauresnio, nėra nieko žalingesnio“.

Mokytojų ir mokinių santykiai pagal Makarenko

A. S. Makarenko teoriniame pavelde ir patirtyje problema dėstytojų ir mokinių santykių formavimas- vienas iš centrinių.

„Tai požiūris, kuris yra tikrasis mūsų pedagoginio darbo objektas“.Štai kodėl mokytojas užmezga asmeninius santykius su mokiniais, kad galėtų atlikti užduotį nukreipti mokinių santykių raidą į visą supančią tikrovę. Jis gali ir turi sąmoningai naudoti savo santykius su studentais kaip priemonę sąmoningai reguliuoti viso savo mokinių santykių su supančia realybe formavimosi procesą.

Mokytojų ir mokinių santykiai- tai ugdymo proceso subjektų sąveika, vadovaujama mokytojų pagal visuomenės keliamus ugdymo tikslus ir socialiai bei psichologiškai sąlygota visos visuomenėje vyraujančios materialinių ir ideologinių santykių sistemos.

Atskleidė A. S. Makarenkos darbai humaniškų, draugiškų dėstytojų ir mokinių santykių formavimo metodikos esmė ir pagrindai. Iš esmės nauja jo požiūryje į šią problemą buvo tai, kad jis sugebėjo įveikti grynai deklaratyvų kolektyvo vaidmens skelbimo pobūdį.


Pedagoginė patirtis pagal Makarenko

Analizuodamas studentų savybes, Makarenko rėmėsi koncepcija mokymo patirtis kaip nepaprastai sudėtingas socialinis reiškinys .

Jo pagrindiniai komponentai atlikti mokinio asmenybė ir mokytojo asmenybė tam tikrų ugdymo tikslų nustatymas; čia galioja tam tikri dalykai edukacinės priemonės , sąlygos; jie atitinka rezultatus . Raštai ugdymo procesas yra ne kas kita reikšmingi, stabilūs, pasikartojantys ryšiai tarp šių ugdymo komponentų.

Taigi dar vienas mokytojo Makarenkos asmenybei keliamas reikalavimas yra mokymo patirties buvimas ir nuolatinis kaupimas, nuolatiniai mokytojo stebėjimai ir peržiūros santykiuose su vaikais.


Pedagoginių metodų ypatumai pagal Makarenko

Atsižvelgdamas į situacijos ypatumus ir asmenines mokinio savybes, Makarenko tikėjo, mokytojas kiekvieną kartą randa savo ugdymo techniką, kuris labiau nei kiti gali pakeisti mokinio elgesį. Tai yra, jis turi rasti geriausias variantas, pateikite savo bendrojo metodo pataisą, naudodami komandą, situaciją, laiko veiksnį ir pan. Negalite naudoti tos pačios technikos stereotipiškai, neieškodami kūrybiškų variantų ir pataisų, kurios būtų veiksmingiausios konkrečiam mokiniui.

Ugdomi mokytojo pedagoginiai gebėjimai logiškai: nuo imitacinio technikų perkėlimo į savo patirtį iki jos kūrybinio refrakcijos, iki kintamumo ir naujų priemonių, padedančių prisiliesti prie mokinio asmenybės, kūrimo.


Kai kurie metodai, kuriuos naudojo Makarenko:

a) metodas - "priekinis puolimas"Šį metodą Antonas Semenovičius taikė stiprios valios studentams

b) Metodas "aplinkinis judėjimas" kai „visa komanda nusiteikusi prieš individą

c) Antonas Semenovičius laikė svarbia auklėjimo priemone "įtaka žodžiu"

d) Jis skyrė didelę reikšmę švietimo klausimui pedagoginė technologija

e) „Aistrų keitimo metodas“


Mokytojų kūrybos laisvė Makarenko požiūriu

Savo pedagoginėje praktikoje ir bandymuose ją teoriškai apibendrinti Makarenko skyrė ypatingą dėmesį mokytojo vaidmuo ugdymo procese, manydamas, kad mokytojas, iš kurio atimta unikaliai interpretuota kūrybos laisvė, kuris yra smulkiai apžiūrėtas, mokiniui atneš tik žalos.

Mokytojas privalo turi teisę rizikuoti, į manevro laisvę sudėtingomis ir nenuspėjamomis pedagoginės sąveikos sąlygomis, bet tam tikrų jos nuostatų rėmuose, kas yra lemiama.


Bibliografija

1. Gordinas L. Yu Visuotinių ir socialistinių vertybių dialektika A.S. Makarenkos palikime // A.S. Makarenko šiandien: nauja medžiaga, tyrimai, patirtis. - Žemiau Novgorodas, 1992 m.

2. Kozlovas I.F. Pedagoginė patirtis A.S. Makarenko. Knyga mokytojams. – M.: Švietimas.

3. Makarenko A.S. Pedagoginė poema // Ped. cit.: 4 t. – M.: Pravda, 1987. – T.1. – P.149-570.

4. Makarenko A.S. Mokyklinio sovietinio ugdymo problemos // Ped. Op.: 8 tomais / Komp. M. D. Vinogradova, A. A. Frolovas. – M.: Pedagogika, 1984. – T.4.

5. Morgunas V.F. A.S. Makarenko ir asmenybės „daugiamatiškumo“ problema (psichologijos klausimai) // A.S. Makarenko šiandien: naujos medžiagos, tyrimai, patirtis. - Žemiau Novgorodas, 1992 m.

6. Opalikhinas V.M.Įvaldęs A.S. idėjas ir patirtį. Makarenko Čeliabinsko srities mokyklose // A.S. Makarenko šiandien: nauja medžiaga, tyrimai, patirtis. - Žemiau Novgorodas, 1992 m.

7. Pityukovas V. Ju. Pedagoginė operacija kaip ugdymo proceso vienetas ir technologinio požiūrio pasireiškimas ugdyme // A.S. Makarenko šiandien: naujos medžiagos, tyrimai, patirtis. - Žemiau Novgorodas, 1992 m.

Pristatymo aprašymas atskiromis skaidrėmis:

1 skaidrė

Skaidrės aprašymas:

Studentų bendruomenė ir jos formavimas Serpuchovo koledžo fizikos mokytojas Degtyareva Lyubov Vasilievna

2 skaidrė

Skaidrės aprašymas:

Komanda: 1) grupė žmonių, kuriuos vienija socialiai reikšmingi tikslai ir bendra veikla, skirta jiems pasiekti (Makarenko); 2) socialinė žmonių bendruomenė, susivienijusi socialiai reikšmingų tikslų, bendrų vertybinių orientacijų, bendros veiklos ir bendravimo pagrindu (Rusų pedagoginė enciklopedija). Pagrindinės sąvokos

3 skaidrė

Skaidrės aprašymas:

Studentų mokymo ir auklėjimo komanda – tai organizuota grupė, kurios narius vienija bendros, visiems mokiniams reikšmingos vertybės ir veiklos tikslai, o tarpasmeniniams santykiams tarpininkauja socialiai ir asmeniškai reikšmingas bendros veiklos turinys (Slastenin). , Isajevas, Šijanovas). Pagrindinės sąvokos

4 skaidrė

Skaidrės aprašymas:

Studentų edukacinė komanda – tai studentų, turinčių socialiai reikšmingų tikslų, organizuojančių įvairias bendras veiklas, turinčių valdymo organus ir kuriuos sieja kolektyvistiniai santykiai, susivienijimas (Pedagogika /Red. Krivshenko, 2004). Pagrindinės sąvokos

5 skaidrė

Skaidrės aprašymas:

Pedagoginiai kolektyvo organizavimo principai: Perspektyvios linijos - kolektyvo judėjimo zonos Lygiagretus veiksmas: individo ir komandos ugdymas turi vykti tik kartu Atsakingos priklausomybės santykiai Savivaldos tęstinumas. Asmens ir komandos santykiai

6 skaidrė

Skaidrės aprašymas:

Trys individo ir kolektyvo santykių plėtros modeliai: Individas paklūsta kolektyvui (konformizmas) Individas ir kolektyvas yra optimaliose sąlygose (harmonija) Individas subordina kolektyvą (nonkonformizmas). Asmens ir komandos santykiai

7 skaidrė

Skaidrės aprašymas:

Kiekvienas žmogus turi individualumą. Individualumas – tai unikali individo tapatybė, pasireiškianti jo mąstymo, jausmų, santykių, elgesio ypatumais. Ir iš vienos pusės – noras pasisakyti prieš daugumos nuomonę, atsispirti abipusės atsakomybės reikalavimams, gebėjimas apsaugoti savo „aš“, savo kūrybiškumą nuo draudimų spaudimo. Kita vertus, savidisciplina, adekvatus savęs vertinimas, kryptingas darbas su savimi. Visavertė asmenybė sujungia individualisto ir kolektyvisto bruožus. Asmens ir komandos santykiai

8 skaidrė

Skaidrės aprašymas:

Socialiai reikšmingas tikslas. Naudingos (socialiai naudingos) veiklos, skirtos tikslui pasiekti, buvimas. Stipriai susiformavusio branduolio – turto, savivaldos organų buvimas. Tam tikra tarpusavio priklausomybės sistema, tam tikra santykių sistema. Turėtų būti komforto jausmas. Bendravimas su kitomis grupėmis, kuris gali būti koreliacijos forma. Bendradarbiavimas, protegavimas. Kolektyvo ženklai

9 skaidrė

Skaidrės aprašymas:

Švietimo organizacijos komandą (visoje mokykloje, kolegijoje ir kt.) sudaro mokytojų komanda (auklėtojai ir mokytojai) ir vaikų komanda (studentų komanda arba studentų švietimo komanda), kurią sudaro pradinės komandos (studijų grupė/ klasė, ratas, skyrius, klubas ir kt.). Ugdymo organizavimo komandos struktūra

10 skaidrės

Skaidrės aprašymas:

Komandos vystymasis siejamas su prieštaravimų įveikimu: Tarp komandos ir atskirų mokinių ar mokinių grupių, kurios savo tobulėjimu lenkia arba, atvirkščiai, atsilieka nuo jos raidos Tarp komandos perspektyvų ir jos narių perspektyvų Tarp kolektyve priimtos elgesio normos ir jos atskirose grupėse spontaniškai susiformavusios normos Tarp atskirų skirtingos vertybinės orientacijos mokinių grupių. Ugdymo organizacijos komandos tobulinimas

11 skaidrė

Skaidrės aprašymas:

Kartu su prieštaravimų įveikimu svarbu turėti „integruojančių impulsų“ – bendrus visos komandos veiksmus (programos, atostogos, paaukštinimai, sunkumų įveikimas). Integraciniai yra ne tik bendri tikslai, bet ir veiksmai jiems pasiekti. Ugdymo organizacijos komandos tobulinimas

12 skaidrė

Skaidrės aprašymas:

Komandos struktūros dinamiškumas leidžia plėtoti ne tik tarpgrupinius, bet ir tarpasmeninius santykius (įvairaus amžiaus sąjungos, kūrybinės grupės, susidedančios iš skirtingų ugdymo grupių (klasių) mokinių) Mokytojų ir mokinių bendradarbiavimas (skatinant mokinių aktyvumą, užtikrinant savarankišką veiklą). mokinių grupių organizavimas) Mokinių savivaldos kaip mokinių grupės gyvenimo veiklą organizuojančios formos, užtikrinančios vaikų savarankiškumo ugdymą priimant ir įgyvendinant sprendimus, siekiant socialiai reikšmingų tikslų, ugdymas.

13 skaidrė

Norėdami naudoti pristatymų peržiūras, susikurkite „Google“ paskyrą ir prisijunkite prie jos: https://accounts.google.com


Skaidrių antraštės:

Kolektyvinis ugdymas arba kolektyvo ugdymas Parengė: Bolšakova N.E., MADOU lopšelio-darželio Nr.63 „Gervė“ kombinuoto tipo Kiselevsk auklėtoja, 2014 m.

Komanda -a, m Grupė žmonių, kuriuos vienija bendras darbas, studijos ir bendri interesai. Gamyklos mokslo, studentų skyrius. (Ožegovo aiškinamasis žodynas) Kolektyvinis KOLEKTYVAS (iš lot. collectivus – kolektyvas) yra gana kompaktiška socialinė grupė, vienijanti žmones, užsiimančius konkrečios socialinės problemos sprendimu (darbo, švietimo, kariuomenės, sporto ir kt.). (Didysis enciklopedinis žodynas) „Komandos“ sąvoka

Komanda (lot. collectivus – kolektyvas) – tai bendrų tikslų ir uždavinių vienija žmonių grupė, pasiekusi aukštą išsivystymo lygį socialiai vertingos bendros veiklos procese. (Psichologinė enciklopedija) Komanda (iš lot. collectivus – kolektyvas), socialinė žmonių bendruomenė, vienijanti visuomenei reikšmingų tikslų, bendrų vertybinių orientacijų, bendros veiklos ir bendravimo pagrindu. Sociologijoje jie studijuoja preem. darbininkas K., psichologijoje - kontaktinės žmonių grupės, kurios tiesiogiai bendrauja, pedagogikoje - organizuotos vaikų ir suaugusiųjų bendruomenės. (Pedagoginis žodynas) „Komandos“ sąvoka

„Kolektyvo“ sąvoka Kolektyvas yra vienas svarbiausių žmogaus kultūros pasiekimų. Nuo seniausių laikų visų civilizacijų istorijoje žmonės susivienijo bendram darbui ir gyvybiškai svarbių problemų sprendimui: stichinių nelaimių padarinių įveikimui, priešų išvarymui iš savo žemių, religinių ritualų atlikimui. Taip atsirado kolektyviniai žmonių susivienijimai: savanoriški karių būriai, religinės bendruomenės ir brolijos, darbo arteliai ir amatininkų dirbtuvės, pirklių gildijos, studentų bendruomenės.

Tokiose asociacijose buvo stebimi šie procesai: - pavyzdžiui, buvo kuriamos specialios organizacinės struktūros. buvo išrinktas bendruomenės vadovas - asmuo, kuriuo visi pasitikėjo; - organizuota bendra veikla ir bendras laisvalaikio užsiėmimas padarė bendravimą tarp asociacijos narių gana glaudų ir atvirą; - sukurtas bendras materialinių vertybių ir kitų išteklių fondas, iš kurio buvo teikiama pagalba ir parama nepasiturintiems bendruomenės nariams; – susiklostė ypatinga solidarumo ir pasitikėjimo atmosfera, ir kiekvienas tokios asociacijos narys žinojo, kad jeigu jam kas nors nutiks, bendruomenė nepaliks bėdoje ir išlaikys šeimą bei vaikus. „Komandos“ sąvoka

Puikūs mokytojai apie komandą: Ya.A. Komensky Ya A. Komensky suskirstė mokyklos klasės mokinius į „dešimtukus“ („decuria“), prie kiekvieno iš jų buvo paskirtas „tenman“ („decurion“). Jo pareigos apėmė „dekurijos“ narių dalyvavimą pamokose ir namų darbų atlikimą. Be to, dekursas padėjo mokytojui išdalyti ir surinkti sąsiuvinius bei kartu su mokytoja išvyko namo pas pamokas praleidusį mokinį. Kiekviena klasė J. A. Komensky mokykloje turėjo savo Senatą, kuris išleido „įstatymus“, ir Teismą, nagrinėjantį mokinių nusižengimus. ". Gimimo datos: 1592 m. kovo 25 d. – 1670 m. lapkričio mėn. Gimimo vieta: Nivnice, Čekija Mirties vieta: Amsterdamas, Nyderlandai Mokslo sritis: Pedagogika, didaktika Žinomas kaip: "Pedagotikos tėvas"

„Tai, ką turime prieš mus, yra ne kas kita, kaip ankstyvosios mokyklos savivaldos formos...“ Didysis mokytojas sąmoningai sukūrė suaugusiųjų gyvenimo mokykloje žaidimo modelį, kad mokiniai ne tik praktikuotų edukacinį turinį, bet ir suvoktų, bendros veiklos ir socialinių santykių patirtis. Neatsitiktinai Ya A. Komensky kartojo savo mėgstamą palyginimą: „Mokykla yra žmogiškumo dirbtuvės: A. Komensky

I. G. Pestalozzi teigė, kad žmogus turi tris principus: gyvulišką, socialinį ir moralinį. Tik auklėjimas žmogiškumo dvasia padės pavergti visus žmoguje esančius gyvūnus ir remtis socialiniu principu. 1801 m. jis suorganizavo švietimo institutą Burgdorfe, o 1805 m. vidurinę mokyklą ir mokytojų seminariją Ivertene. Šiose mokymo įstaigose I. G. Pestalozzi turėjo pilną maitinimą, mokiniai mokėsi ir gyveno kartu su mokytojais. Čia veikė vaikų savivalda ir pareiga, buvo organizuojamas visuomenei naudingas (nemokamas) darbas aplinkinių kaimų valstiečių labui. Puikūs mokytojai apie komandą: I.G. Pestalozzi Gimimo datos: 1746-12-01 – 1827-02-17 Gimimo vieta: Ciurichas, Šveicarija Mokslo sritis: pedagogika Įžymūs studentai: Friedrichas Froebelis, Louis-Vincent Tardan Žinomas kaip: puikus mokytojas

1905 metais S.T. Šatskis pirmasis sukūrė vaikų vasaros darbo koloniją netoli Maskvos, o 1911 m. tai jau buvo „Energingo gyvenimo“ kolonija, kurioje visiškai veikė „organizuota vaikų bendruomenė“. S. T. Šatskis pagrindinius jos bruožus apibrėžė taip: - „vidinė bendruomenė“, mokytojų ir vaikų vienybė, įveikiant „semantinį barjerą“ tarp jų; - „amoralių jėgų neutralizavimas“ vaikų aplinkoje, savo „Konstitucijos“ kūrimas, visiems priimtinų pozityvių taisyklių nustatymas; Puikūs mokytojai apie komandą: S.T. Šatskis Gimimo datos: 1878-01-06 – 1934-10-30 Gimimo vieta: s. Voronino, Dukhovščinskio rajonas, Smolensko sritis Mokslo sritis: pedagogika Įžymūs studentai: A.A. Fortunatovas, M.N. Skatkin, L.K. Schleger Žinomas kaip: puikus mokytojas, papildomo buities ugdymo įkūrėjas

- „Energingas gyvenimas“, intensyvi ir įdomi veikla, kuriai taikomas griežtas režimas, pripildytas protingo turinio (darbas, rūpinimasis savimi, žaidimas, menas, sportas). Vaikų kolonijose S.T. Šatskis turėjo išrinktus organus, dirbo jo žurnalo „Mūsų gyvenimas“ redakcinė kolegija, pagrindinius klausimus sprendė visuotinis susirinkimas - „susirinkimas“. Puikūs mokytojai apie komandą: S.T. Šatskis

A. S. Makarenko vardo kolonijoje sugebėjo suorganizuoti ir išugdyti puikias komandas. A. M. Gorkio ir vardo komuna. F. E. Dzeržinskis, apie kurį rašė savo pedagoginiuose romanuose „Pedagoginė poema“ ir „Vėliavos ant bokštų“. Makarenko, kaip mokytojas teoretikas, sukūrė kolektyvinio ugdymo metodiką, jos teoriją ir technologijas. Jis novatoriškai išsprendė individo ir komandos problemą viename ugdymo procese. Pagrindinė A. S. Makarenko teorijos idėja yra individo ir visuomenės sąveikos idėja. Jis manė, kad visuomenei būdingą santykių modelį, sąlygas įgyti būtinos „buvimo individu“ patirties suteikia specialiai suburta komanda. Kolektyvinės veiklos ir santykių įvairovė, plačios individualaus pasirinkimo galimybės tampa individo socializacijos ir individualizacijos pagrindu. Puikūs mokytojai apie komandą: A.S. Makarenko Gimimo data: 1888 01 03 – 1939 01 04 Gimimo vieta: Belopole, Sumų rajonas, Charkovo provincija Rusijos imperija (dabar Ukraina) Pareigos: mokytojas, prozininkas

TIE. Konnikova analizavo naujas ugdymo komandos ir verslo organizavimo formas, funkcinius ryšius ir santykius tarp vaikų kolektyvinės veiklos sąlygomis, atsiradusias 50-60-ųjų patirtimi. Atskleista, kad sunkumų taikant darbo formas kyla dėl to, kad mokytojai nemoka laiku atsižvelgti į vaiko gyvenimiškos patirties reikšmę, kuri formuojasi ne tik mokykloje, bet ir plačių gyvenimo santykių sistemoje, kuri tarnauja kaip pedagoginės įtakos pagrindas. Puikūs mokytojai apie komandą: T.E. Konnikova

Būtent tai yra teigiamos kolektyvinių santykių patirties kaupimo pagrindas, kuris yra pagrindas formuotis moksleivių asmenybei. Mokinių asmenybė yra pagrindinė mokytojo vertybė. Studentų komanda tampa jų įvairios veiklos, nukreiptos į asmeninį tobulėjimą, organizatoriumi. Ugdymas komandoje apima jos narių įtraukimą į santykių, formuojančių humanistines savybes, sistemą.

Planas 1. „Komandos“ samprata, komandos charakteristikos, funkcijos, struktūra ir pagrindiniai tipai. 2. Kolektyvo teorijos plėtojimas namų mokytojų darbuose. 3. Vaikų komandos vaidmuo asmenybės ugdyme. 4. Vaikų kolektyvo raidos etapai ir lygiai. 5. Pagrindinės sąlygos vaikų kolektyvo ugdymui.


„Komandos“ samprata, komandos ypatumai, funkcijos, struktūra ir pagrindiniai tipai Vaikų kolektyvas – tai vaikų grupė, kurią vienija bendri, socialiai vertingi tikslai ir jiems pasiekti organizuojama bendra veikla. Komanda – tai aukšto išsivystymo lygio žmonių grupė, kuriai būdinga sanglauda, ​​integracinė veikla, kolektyvistinė orientacija. Kolektyvizmas – tai solidarumo su grupe jausmas, savęs kaip jos dalies suvokimas ir noras veikti grupės ir visuomenės labui.


Vaikų kolektyvas yra svarbiausias veiksnys kryptingoje socializacijoje ir asmeniniame tobulėjime. Vaikų ugdomasis kolektyvas - 1) sukurta kolektyvistinių, itin dorovinių ir estetiškai ugdomų socialinių santykių, veiklos ir bendravimo vaikų aplinkoje sistema, skatinanti asmenybės formavimąsi ir individualumo ugdymą; 2) aukšto išsivystymo lygio grupė, kurioje tarpasmeniniams santykiams tarpininkauja socialiai vertingas ir asmeniškai reikšmingas bendros veiklos turinys. Pagrindinė komanda yra komanda, kurioje studentai nuolat bendrauja dalykiniuose ir tarpasmeniniuose santykiuose.


Kuo aktyvesni kolektyvo nariai, tuo visapusiškiau išnaudoja savo individualias galimybes kolektyvo gyvenime. Kuo mokinys savarankiškesnis kolektyvinėje socialiai naudingoje veikloje, tuo aukštesnis jo statusas kolektyve ir įtaka kolektyvui. Kolektyvo požymiai: socialiai reikšmingų tikslų buvimas, nuoseklus jų vystymas, kaip nuolatinio judėjimo į priekį sąlyga ir mechanizmas; sistemingas mokinių įtraukimas į įvairią socialinę veiklą; tinkamas bendros veiklos organizavimas; sistemingas praktinis ryšys tarp vaikų kolektyvo ir visuomenės; teigiamų tradicijų ir įdomių perspektyvų buvimas; savitarpio pagalbos, pasitikėjimo ir reiklumo atmosfera; ugdė kritiką, savikritiką, sąmoningą discipliną.


Komandos funkcijos: Organizacinė funkcija – vaikų kolektyvas tampa savo socialiai naudingos veiklos valdymo subjektu. Ugdomoji funkcija – vaikų kolektyvas tampa tam tikrų ideologinių ir moralinių įsitikinimų nešėja ir propaguotoja. Skatinimo funkcija – kolektyvas prisideda prie moraliai vertingų paskatų formavimo visai visuomenei naudingai veiklai, reguliuoja savo narių elgesį ir tarpusavio santykius. Komandos struktūra Vadovas Aktyviausias – aktyviausi ir gerbiamiausi moksleiviai Laikinieji kolektyviniai organai (tarybos, būstinė) Mokinių susirinkimas


Pagrindiniai vaikų grupių tipai 1. Pagal veiklos pobūdį: organizuojamos įvairios veiklos pagrindu (klasės, komandos); organizuojamas vienos veiklos rūšies pagrindu (būreliai, sekcijos, klubai); organizuojami lošimų ir kitos veiklos pagrindu gyvenamojoje vietoje. 2. Pagal amžiaus sudėtį: to paties amžiaus; įvairaus amžiaus.


Kolektyvo teorijos raida namų mokytojų darbuose XX a. XX a. – pagrindinė užduotis buvo sukurti darnią moksleivių komandą. Lunacharsky A.V. pagrindiniu ugdymo tikslu laikė visapusišką individo, galinčio gyventi darnoje su kitais, ugdymą. Kolektyvo pagrindu gali išsivystyti žmogaus asmenybės savybės. Puoselėjant individualumą kolektyvizmo pagrindu, būtina užtikrinti asmeninės ir socialinės orientacijos vienovę. N.K. Krupskaja išsamiai pagrindė vaikų ir paauglių kolektyvinio ugdymo naudą. Jos darbuose teoriškai nuodugniai išnagrinėtos praktinės svarbos problemos: aktyvi vaiko padėtis kuriant kolektyvistinius santykius; ryšys tarp vaikų kolektyvo ir platesnės socialinės aplinkos; savivalda vaikų kolektyve ir jos organizavimo metodiniai pagrindai.


S.T. Šatskis vadovavo komunos mokyklai, praktiškai įrodė galimybę organizuoti vaikų komandą ir patvirtino pradinės mokyklos komandos, kaip efektyvios mokinių organizavimo formos, veiksmingumą, atveriantį plačias perspektyvas visapusiškam vaiko asmenybės ugdymui. A.S. Makarenko reikšmingai prisidėjo prie komandos teorijos ir praktikos kūrimo bei giliai pagrindė ugdomosios komandos koncepciją. Pedagoginiai principai, kuriais jis padėjo organizuoti vaikų kolektyvą, numatė aiškią teisių ir pareigų sistemą, nulėmusią kiekvieno kolektyvo nario socialinę padėtį. Perspektyvių linijų sistema, lygiagrečio veikimo principas, atsakingos priklausomybės santykis, viešumo principas buvo skirti išryškinti žmoguje tai, kas geriausia, suteikti jam džiaugsmingą jausmą, saugumą, pasitikėjimą savimi, sukurti nuolatinį reikia judėti į priekį.


V.A. Sukhomlinsky sėkmingai bandė sukurti CPP. Kūrybinės asmenybės ugdymo ugdymo sistemos pagrindas yra kryptingo vaiko subjektyvios padėties ugdymo idėja. Jis suformulavo principus, kuriais turėtų būti formuojamas mokyklos kolektyvas. Nuo 60-ųjų pradžios. XX amžiuje socialiniai mokslai pradėjo domėtis kolektyvo problema: filosofija, socialine psichologija, sociologija, jurisprudencija, kriminologija. Pedagoginiais tyrimais buvo siekiama nustatyti efektyviausias organizavimo formas, ugdymo komandų vienijimo ir formavimo metodus (T.E. Konnikova, L.I. Novikova, M.D. Vinogradova, A.V. Mudrikas, O.S. Bogdanova), kolektyvinės veiklos skatinimo principų ir metodų kūrimą (L. Yu Gordin, M. P. Shultz), komandos ugdymo funkcijų ir savivaldos kūrimas (V. M. Krotovas), komandos veiklos pedagoginės įrangos kūrimas (E. S. Kuznecova, N. E. Shchurkova).


Šiuolaikinė edukacinės komandos samprata ją laiko unikaliu visuomenės modeliu, atspindinčiu jai būdingus santykius, būdingą atmosferą ir joje priimtą žmogiškųjų vertybių sistemą. Vaikų kolektyvas laikomas modeliu, atspindinčiu šių dienų visuomenės santykius ir jos raidos tendencijas. Šiuo metu nagrinėjami tokie kolektyvinės teorijos klausimai kaip: masė, grupė ir individas komandoje; kolektyvinio tikslo nustatymo problema; individo socialinės orientacijos formavimas ir komandos narių kūrybinės individualybės ugdymas; identifikavimas ir izoliacija komandoje jų vienybėje; pedagoginės lyderystės, savivaldos ir savireguliacijos vienybė; komandos, kaip ugdymo dalyko, raidos tendencijos.


Vaikų komandos vaidmuo ugdant individą Vaikų komanda yra pagrindinis pagrindas vaikams kaupti teigiamą socialinę patirtį. Įstojęs į mokyklą vaikas tampa daugelio grupių nariu, kai kurias iš jų pasirenka pats. Kolektyvas atveria galimybę kaupti kolektyvinio elgesio patirtį pavaldumo, aktyvios opozicijos ir lyderystės pareigose. Tai turėtų lemti tokių socialiai vertingų savybių kaip pilietiškumas, humanizmas, iniciatyvumas, atsakingumas, socialinis teisingumas formavimąsi. Komandoje formuojasi tokios asmeninės savybės kaip savigarba, siekių lygis, savigarba. Kolektyvinėje gyvenimo veikloje formuojasi intelektualinės ir moralinės individo orientacijos bei jo pilietinė pozicija. Komandinėje aplinkoje darbinė veikla skatina abipusės atsakomybės pasireiškimą, savitarpio pagalbą, ugdo vaikų kolektyvizmą ir kūrybišką požiūrį į darbą.


Kūno kultūra, sveikata, meninė ir estetinė veikla skatina dvasinių vertybių mainus ir estetinio požiūrio į tikrovę formavimąsi. Šios veiklos rūšys prisideda prie emocinio vaikų vystymosi, sužadina kolektyvinės empatijos, užuojautos jausmus, bendrą emocinės ir moralinės atmosferos pajautimą bei jos bendrą kūrimą. Kolektyvas atveria galimybes praktiškai plėtoti demokratines gyvenimo organizavimo formas. Pedagogiškai orientuotas kolektyvas sukuria palankias galimybes socialiai vertingai asmenybei formuotis, jos individualumui pasireikšti.


Vaikų komandos raidos etapai ir lygiai Komandos raidos etapai pagal A.S. Makarenko Pirmasis etapas - individualus mokytojo reikalavimas turėtų veikti kaip komanda suvienyti. Grupė dar nėra kolektyvas. Kai grupėje atsiranda pagrindinis stilius ir tonas, kokybiškas visų rūšių esminės veiklos lygis ir aktyvaus turto identifikavimas, galima sakyti, kad grupė tampa kolektyvu. Antrasis etapas – pagrindinis reikalavimų asmeniui laidininkas turėtų būti turtas. Čia įsigalioja lygiagretaus poveikio metodas, nes Mokytojas turi galimybę pagrįsti savo reikalavimus jį palaikančių mokinių grupe. Kategoriškas reikalavimas šiame etape turėtų tapti kolektyvo reikalavimu. Trečiasis etapas – kolektyvinės savivaldos sistemos atsiradimas: kolektyvinių organų buvimas ir realių galių suteikimas. Su autoritetu atsiranda atsakomybė ir savivaldos poreikis.


Komandos raidos etapai pagal L.I. Novikova 1) Komandos formavimo etapas; 2) Komandos virsmo visų mokinių ugdymo instrumentu etapas; 3) Etapas, kai svarbiausiu kolektyvo rūpesčiu tampa socialinės patirties koregavimas ir kiekvieno mokinio kūrybinės individualybės ugdymas.


Vaikų komandos išsivystymo lygiai 1. Grupė – konglomeratas – žemesnis komandos formavimo lygis; grupė anksčiau nepažįstamų vaikų, atsidūrusių toje pačioje erdvėje ir tuo pačiu metu. Jų santykiai ir sąveika yra situaciniai ir paviršutiniški. Jei grupė gauna savo pavadinimą, ji tampa vardine grupe, turinti tam tikrus tikslus, veiklos rūšis ir sąlygas bendrauti su kitomis grupėmis. 2. Grupė – asociacija – tai grupė, kurioje įvyko pirminis susivienijimas, vaikai priėmė pirminio kolektyvo statusą, kiekvieno individo tikslai grupėje projektuojami pagal užduotį. 3. Grupė – bendradarbiavimas – tai realistiška ir sėkmingai veikianti organizacinė struktūra, turinti aukštą grupės pasirengimo ir bendradarbiavimo lygį. 4. Grupė – autonomija yra grupė, turinti didelę vidinę vienybę visose substruktūrose ir bendromis savybėmis. Joje vyksta izoliacijos, standartizacijos, vidinės vienybės ir sanglaudos procesas.


5. Grupė – korporacija – pseudokolektyvas; Tai uždara grupė, izoliuota nuo kitų, besipriešinanti kitoms grupėms. 6. Grupė – kolektyvas – grupė, kuri įsitraukia į tarpgrupinį bendravimą ir sąveiką, organiška platesnės bendruomenės dalis.


Pagrindinės vaikų kolektyvo ugdymo sąlygos 1) Svarbiausios komandos formavimo priemonės yra įvairios moksleivių veiklos rūšys. 2) Mokinių veikla turi būti kuriama laikantis daugybės sąlygų: sumaniai keliami reikalavimai, formuojama sveika viešoji nuomonė, kuriamos įdomios perspektyvos, kuriamos ir dauginamos pozityvios kolektyvinio gyvenimo tradicijos. 3) Ilgalaikių mokinių siekių organizavimas yra kolektyvo judėjimo dėsnis. 4) Savivaldos organizavimas. 5) Tradicijų kaupimas ir stiprinimas.