Ky zhvillim mësimor mund të ofrojë ndihmë metodologjike për mësuesit e rinj. Përdorimi i metodës së Hamburgerit do t'i lejojë studentët të zgjedhin argumente për esetë argumentuese.

Shikoni përmbajtjen e dokumentit
“Plani afatshkurtër. Tema: "Vajza e shemtuar". N. Zabolotsky"

Mësuesja e Shkollës Intelektuale Nazarbayev të Aktobe Bekmuratova L.A. 87015234719,

"Vajze e shemtuar". N. Zabolotsky.

Objektivat e mësimit: 7.C3. – Kuptimi i përmbajtjes së veprave të artit

7.Pjesa 1.- Kuptimi i përmbajtjes së tekstit

7.D1.- Shumëllojshmëria e fjalorit

Kriteret e suksesit: nxënësit kuptojnë informacionin bazë të tekstit dhe zbulojnë përmbajtjen e tij; të formulojnë problemin dhe pozicionin e autorit për tekstin, të arsyetojnë përgjigjen e tyre, të përdorin të paktën 3 argumente në deklaratën e tyre.

Instalimi i vlerave: zotërimi i një sistemi njohurish për bukurinë njerëzore, rrënjosja e vlerave shpirtërore, respekti, përgjegjësia, toleranca, bashkëpunimi, shëndeti.

Gjatë orëve të mësimit

1.Përshëndetje.

2. Qëndrimi psikologjik:"Ti dhe cilësia jote." Lëvizni në një rreth, duke theksuar cilësinë e veçantë të shokëve tuaj të klasës. Përdorni fjalë: Kjo është e mrekullueshme! Kjo është e lezetshme! Kjo është e mrekullueshme!

Kur shokët e klasës emërtuan cilësitë tuaja, si u ndjetë? Si ishte të dëgjoje këto fjalë? Si u ndjeve?

3.Ndajeni në grup duke shpërndarë një afishe me lule. 4. Përcaktimi i temës dhe qëllimit të orës së mësimit. 5. Kriteret e suksesit

6. Epigrafi i mësimit:...çfarë është bukuria

Dhe pse njerëzit e hyjnizojnë atë?

Ajo është një enë në të cilën ka zbrazëti,

Apo një zjarr që vezullon në një enë?

Çfarë është bukuria? Dhe si ta ndjeni bukurinë? A nuk mendoni se kjo është diçka kaq e paqëndrueshme, e brishtë, e paqartë, por e kuptueshme për të gjithë... ndoshta mjedisi ynë, apo ndoshta gjendja e shpirtit... Sot do të flasim për pasurinë shpirtërore, për bukurinë e brendshme të njeriut...

7. Le të dëgjojmë aktorin Konstantin Raikin.

8. Detyra e pajtueshmërisë

Moshatarët

i mbush shpirtin, e pushton

gëzohu

njerëz të së njëjtës moshë

gëzohu në ekstazë

Qëllimi i keq

tërheqin vëmendjen

Josh imagjinatën

qëllim, projektim, plan i keq.

bukuri e pastër shpirtërore fëmijërore.

Hiri foshnjor i shpirtit

enë për trupa të lëngshëm dhe të grimcuar.

9.Pyetje rreth tekstit:

1) Përcaktoni temën e tekstit. Për çfarë shkruan shkrimtari? (Rreth një vajze të shëmtuar).

2) Shiko nga sa pjesë përbëhet poezia?

3) Përcaktoni llojin 1 copë, 2 copë

4) Si e shihni atë? Çfarë roli luajnë fjalët “bretkocë”, “këmishë”, “unaza”, “dhëmbë” në përshkrimin e vajzës? Çfarë kanë të përbashkët?

5) Cilat tipare të karakterit të vajzës manifestohen në këtë episod?

7) Në çfarë kuptimi përdoret fjala “i hollë” në shprehjen “këmishë e hollë” dhe “qëllim i keq”?

8) Çfarë do të thotë "flakë e pastër", "do të kapërcejë dhimbjen", "do të shkrijë gurin"?

10) "Hiri infantil i shpirtit". Si i kuptoni këto rreshta?

11) Pse njerëzit e "hyjnizojnë" një bukuri të tillë?

12) Cila është ideja e tekstit?

Rrëshqitje. Pyetje

10.Detyrat për diferencim

Detyra A.

1.Si do ta vizatonit një vajzë? Si mendoni ju duket ajo?

2. Përshkruani bukurinë e brendshme të vajzës. (mund të përdorni rreshta nga një poezi)

3. Zgjidhni fjalë të urta të përshtatshme në Rusisht, Kazakisht, Anglisht.

Detyra B

Plotësoni tabelën. Jepni arsyet për përgjigjen tuaj.

Si përfaqësohet bota e fëmijëve?

Bota e supozuar e të rriturve

Zgjidhni citate të përshtatshme nga njerëz të famshëm.

Detyra C. Metoda e “Hamburgerit”.

Detyrë për të gjithë: formuloni një përfundim.

Pavarësisht nga pamja, duhet dalluar bota e brendshme e njeriut, përkatësisht thellësia dhe përmbajtja e bukurisë shpirtërore, e cila përbën hirin e shpirtit.

11. Eksperimentoni me një enë. Le të bëjmë një eksperiment.

Imagjinoni këtë - një anije. Është i pastër, transparent, bosh. Vendosni një qiri në enë.

Çfarë e bëri këtë qiri madhështor të dukshëm dhe të shkëlqyeshëm? Për shkak të zjarrit të vogël që u ndez brenda tij.

"Hiri i shpirtit" është uniteti i bukurisë së jashtme dhe të brendshme. Zjarri i brendshëm, mos i lini të tjerët ta shuajnë, mos e shuani tek të tjerët, për bukurinë dhe pastërtinë e ndjenjave, natyrshmërinë e mirësisë dhe dashurisë për njerëzit, për jetën, për gëzimin e të tjerëve, respektin, ndershmërinë, përgjegjësinë. , toleranca, bashkëpunimi, mësimi gjatë gjithë jetës, tregjuhësia, shëndeti - kjo është bukuria që hyjnizojnë njerëzit, vlerat e vërteta që do ta lartësojnë një person dhe do ta bëjnë të lumtur!

Reagimi: emërtoni fjalët kyçe të mësimit. Cili varg nga poezia ju pëlqeu më shumë? Pse?

Vlerësimi i bazuar në kritere.

Reflektimi"Cfare ndodhi? Çfarë e bëri të vështirë?

Mësimi i letërsisë në klasën e 8-të N.A. Zabolotsky "Vajza e shëmtuar"

Lloji i mësimit: mësimi i materialit të ri.

Qëllimi i mësimit: si rezultat i një analize gjithëpërfshirëse të tekstit të një vepre lirike, për të identifikuar idenë e saj kryesore, mendimin e autorit.

Detyrat:

Edukative dhe zhvillimore:

Njihuni me një punë të re, ndihmoni në identifikimin e idesë kryesore;

Për të ndihmuar studentët të kuptojnë se çfarë është bukuria për N.A. Zabolotsky.

Edukative:

Zhvilloni aftësinë për të analizuar, për të nxjerrë në pah gjënë kryesore, për të vërtetuar gjykimet tuaja;

Për të zhvilluar shijen estetike të nxënësve.

Edukative:

Përmes analizës së poemës së N. A. Zabolotsky, formoni konceptin e vlerave morale, inkurajoni studentët për vetë-zhvillim.

Pajisjet: pajisje për shfaqje rrëshqitëse; Çdo nxënës ka në tavolinë tekstin e vjershës; portreti i N.A. Zabolotsky; fjalorë shpjegues.

Teknologjitë edukative: të orientuar nga personaliteti, i bazuar në probleme, të mësuarit në dialog, forma: kolektive, grupore;

Metodat: pjesërisht kërkimi, hulumtimi, raportimi i problemeve, vëzhgimi, si dhe lloje të tilla marrëdhëniesh si subjekt - subjekt.

Tre virtyte e zbukurojnë shpirtin:

bukurinë, mençurinë dhe dashurinë.

Një person duhet të nderojë dhe

përpiquni t'i kuptoni ato.

Jorge Angel Livraga

Njeriu ka dy botë:

Ai që na krijoi

Një tjetër që ne kemi qenë përgjithmonë

Ne krijojmë me të mirën e aftësive tona.

N. A. Zabolotsky

Gjatë orëve të mësimit

    Përditësimi i njohurive të nxënësve.

1. Bisedë me nxënësit:

- Çfarë do të thotë, sipas jush, fjala bukuri?

- Si është një person i bukur dhe i pasur?

- Lexoni epigrafët e mësimit. Si i kuptoni fjalët e Jorge Angel Livraga?

- Për cilat botë po flet?N. A. Zabolotsky ? (e jashtme, rreth nesh, dhe e brendshme, brenda nesh). Ne shqiptojmë emrin e poetit N.A. Zabolotsky dhe kujtojmë menjëherë:

Mos lejoni që shpirti juaj të jetë dembel!

Për të mos rrahur ujin në llaç,

Shpirti duhet të punojë

Dhe ditë e natë, dhe ditë e natë!..

Fjalët duken si moralizime të zakonshme, megjithëse "ti" i autorit nuk i drejtohet lexuesit,

por për veten. Ose ja një tjetër:

Dhe nëse është kështu, atëherë çfarë është bukuria?

Dhe pse njerëzit e hyjnizojnë atë?

Ajo është një enë në të cilën ka zbrazëti,

Apo një zjarr që vezullon në një enë?

Dëshira për të zbuluar misterin e bukurisë së shpirtit dhe për t'iu përgjigjur pyetjes: "Çfarë është bukuria dhe pse njerëzit e hyjnizojnë atë?" - e detyron poetin të krijojë një poezi kaq unike dhe të mahnitshme "Vajza e shëmtuar" (1955)

Kjo poezi shkaktoi një stuhi polemikash, mendime krejtësisht të kundërta se sekreti i frymëzimit poetik “humbi” dhe, anasjelltas, gjendej në të. Dhe përsëri Zabolotsky na befason dhe na bën të mendojmë për këtë pyetje të përjetshme:

Çfarë është bukuria?

2.Punë me fjalorë shpjegues

-Tani le të shohim se si fjalorët shpjegues e zbulojnë këtë substancë.

-Ti dhe unë duhet të kuptojmë se si i përgjigjet poeti kësaj pyetjeje(komunikimi i temës dhe objektivave të orës së mësimit).

2. Punoni në temën e mësimit.

1. Një detyrë për të zhvilluar hamendësimin semantik dhe aftësinë për të parashikuar.

-Lexoni titullin e poezisë. Mendoni se për çfarë mund të flasë një poezi me atë titull?(Deklarata nga studentët)

2. Leximi i poezisë “Vajza e shëmtuar” përmendësh nga mësuesi.

- Parashikimi i kujt doli i saktë?

3. Koncepti i temës dhe idesë së poemës.

-Cila është tema e veprës? Cila është tema e kësaj poezie?(Kjo është një histori për një vajzë të vogël që gëzohet me miqtë e saj - djem - për një blerje të re - biçikletat - dhe vrapon pas tyre nëpër oborr).

- Çfarë është një ide? ( Kjo është diçka që duhet ta kuptoni; ky është një sekret që duhet zbuluar; një gjëegjëzë që duhet zgjidhur).

4. Analiza e tekstit parësor. Pyetje rreth asaj që lexoni:

- Çfarë përshtypje ju ka lënë përmbajtja e kësaj poezie?

- Cili është kuptimi i fjalëve “ndërmjet fëmijëve të tjerë që luajnë”?

- Çfarë bote të brendshme ka kjo vajzë?

- Cila është lumturia e jetës, sipas autorit?

5. Puna me tekstin (duke parashtruar një pyetje problematike):

- Në sa pjesë ndahet kjo poezi, vizualisht, vizualisht dhe kuptimisht?(Per dy). Çfarë lloji i të folurit është në secilën pjesë?

- Cilin? Pse dolët në këtë përfundim?(Në të parën - gëzim, ngazëllim, të qeshura, lumturi; në të dytën - dënesa, tmerr, shëmtuar, dhimbje, barrë.)

- Cila është ideja kryesore që autori përpiqet të përcjellë në pjesën e parë?("vajza e gjorë e shëmtuar" në zemrën e së cilës, megjithatë, "gëzimi i të tjerëve jeton po aq sa edhe i saji"...)

-Ne shohim se çfarë mund të ndodhë me vajzën në të ardhmen. Nga se ka kaq frikë autori?(përgjigjet e nxënësve).

-Po pjesa e dytë?(Reflektimi i autorit për atë që pa, bindja në forcën dhe bukurinë e shpirtit njerëzor, se një mrekulli po na ndodh: në fund të fundit, megjithëse e kujtojmë "shëmtinë" e vajzës (portret), ne ende e admirojmë atë. , sepse poeti na lejoi të shohim zjarrin e çmuar të fshehur në këtë krijesë të vogël "Asnjë hije zilie, asnjë qëllim i keq", "çdo gjë në botë është jashtëzakonisht e re për të, gjithçka që është e vdekur për të tjerët është kaq e gjallë!"

-Çfarë mendimi më të brendshëm na përcjell autori?(“Hiri infantil i shpirtit, i përqafuar nga lumturia e qenies”).

6. Përgatitja për lexim shprehës të poezisë.

Puna në grupe:

Grupi i parë përgatit një lexim shprehës të pjesës së parë.

Grupi i dytë përgatit një lexim shprehës të pjesës së dytë.

Grupi i tretë kryen punë leksikore me fjalë hir, vezullim.

A. Lexim shprehës i 1 pjesë të tekstit nga nxënësit e grupit të parë.

1. Çfarë diskutohet në pjesën 1?

2. Çfarë ju tërheq tek një vajzë? Çfarë roli luajnë fjalët “bretkocë”, “këmishë”, “unaza”, “dhëmbë” në përshkrimin e vajzës? Çfarë kanë të përbashkët? (shpreh qëndrimin e autorit, thekso brishtësinë dhe pasigurinë e vajzës)

3. Çfarë mjetesh shprehëse përdor autori për ta përshkruar atë?

A) i ngjan bretkosës (metaforë + krahasim = krahasim metaforik)

B) e hollë (këmishë), (gojë) e gjatë, (dhëmbët) e shtrembër, (veçori) të mprehta dhe të shëmtuara (epitete)

B) unaza (kaçurrela) - metaforë.

4. Gjeni një krahasim. Cili është roli i tij?(Lidhjet lindin me heroinën e përrallës "Princesha e bretkosës", Vasilisa e Bukur, e kthyer në një bretkocë të shëmtuar. Ndoshta vajza është gjithashtu një princeshë e magjepsur dhe lëkura e bretkosës është vetëm një guaskë?)

5. Si ju ndihmon ilustrimi ta imagjinoni më mirë pamjen e vajzës? Përputhni ilustrimin me vargje nga poezia.

6. Po, me të vërtetë, një vajzë e varfër, e shëmtuar, e shëmtuar, as djemtë nuk e vënë re, nuk e shohin gëzimin e saj, e harruan shoqen. Dhe autori? A e trajton edhe ai me njëfarë përbuzjeje? Ose jo?

Nxënësi përgjigjet (jo).

7. Provoje atë.(Vajza është e lumtur sepse miqtë e tij janë të lumtur: "Gëzimi i të tjerëve, ashtu si i saj, e mundon dhe i del nga zemra." Kjo aftësi për t'u gëzuar me lumturinë e tjetrit e ngre vajzën mbi botën, fillon autori. të përdorim fjalor të ndryshëm (libër, të lartë), aq më shumë Le t'i gjejmë këto fjalë dhe të testojmë veten.

B. Lexim shprehës i pjesës 2 të tekstit nga nxënësit e grupit të dytë.

1. Cila është pjesa e fundit e poezisë?(mendimet e autorit për fatin e vajzës). Gjeni linja të dyfishta. Cili është qëllimi i përsëritjes?

1. Çfarë do të kuptojë vajza kur të rritet?

2. Si do të ndihet ajo?

3. Pse shpreson poeti që vajza ta kapërcejë dhimbjen? Çfarë do të thotë "flakë e pastër", "do të kapërcejë dhimbjen", "do të shkrijë gurin"? Çfarë teknike përdor autori këtu? (metaforë).

4. Çfarë do ta ndihmojë atë me këtë?(“hiri infantil i shpirtit”). Si i kuptoni këto rreshta?

5. Çfarë thotë N.A. Zabolotsky për bukurinë njerëzore?

6. Për çfarë bukurie flet poeti?

7. Çfarë është bukuria e brendshme Çfarë mendoni për këtë?

8. Me çfarë e krahason poeti në poezi? Shpjegoni si e kuptoni këtë? Çfarë zgjedh autori?(e dyta, bukuria e shpirtit të njeriut). Vërtetoje.

B. Punë leksikore.

Grace(latinisht gratia - bukuri, hijeshi, hiri), veçanërisht në lëvizje dhe poza.

Si e kuptoni thënien: "hiri i shpirtit"?

Vezullim. Zgjidhni sinonime për fjalët. Pse autori zgjodhi këtë fjalë të veçantë?

(sinonimet: vezullim, shkëlqim, shkëlqim, shkëlqim)

7. Bisedë me nxënësit.

Pse një bukuri e tillë "e hyjnizuar nga njerëzit"? (kjo është shumë e rrallë, cilësi shumë e vlefshme).

Vetë poeti i zotëronte këto cilësi. Bashkëkohësit vunë në dukje tek ai "tolerancën më të madhe ndaj njerëzve, përmbajtjen, delikatesën, fisnikërinë, ndershmërinë kristal - ajo që përfshihet në konceptin e "hirit të shpirtit". Poezitë e tij pastrojnë dhe ngrohin shpirtin e lexuesit).

A jeni dakord me mendimin e një prej kritikëve modernë: “Bukuria është një zjarr që fshihet për momentin tek një vajzë e shëmtuar. Por kur të shfaqet zjarri, pamja e vajzës do të ndryshojë. Nuk do të duket e shëmtuar... Bukuria është aty ku në enë nuk dridhet zjarri, por vetë ena që dridhet dhe shkëlqen”?

8. Fjala e mësuesit.

Poeti besonte se bukuria e shpirtit njerëzor u krijua nga Zoti, ka thellësi pa fund, realitetin e vet, hijeshinë e vet, që pasqyron gjithë trishtimin e ekzistencës.

Shikoni riprodhimin e pikturës së F. Rokotov "Portreti i A. Struyskaya".

Përshkruani bukurinë e kësaj gruaje.

Mesazhi i studentit.

F. S. Rokotov pikturoi portrete të poetit V. I. Maykov, A. I. Vorontsov, V. E. Novosiltseva, P. N. Lanskaya, një portret të një gruaje të panjohur me një fustan rozë, etj. Për herë të parë në historinë e pikturës ruse, portretet e Rokotov përfshinin botën e brendshme të një person, mendimet, ndjenjat dhe përvojat e tij përcillen me shumë mjeshtëri. Portretet femërore të artistes dhe, në veçanti, portreti i A.P. Struyskaya, i cili tërheq vëmendjen e shikuesit me spiritualitetin e jashtëzakonshëm të fytyrës së vajzës së re, janë veçanërisht simpatikë. Sytë janë veçanërisht të pazakontë në këtë portret - të gjallë, pak dinak dhe misterioz. Ishin sytë e bukur të heroinës së portretit që shërbyen si burim frymëzimi për krijimin e poezisë së famshme. Nikolai Zabolotsky "Portret": (lexim shprehës i një poezie)

E doni pikturën, poetë!

Vetëm ajo, e vetmja, jepet

Shpirtrat e shenjave të ndryshueshme

Transferimi në kanavacë.

A ju kujtohet se si, nga errësira e së kaluarës,

I mbështjellë mezi në saten,

Nga portreti i Rokotov përsëri

A po na shikonte Struyskaya?

Sytë e saj janë si dy mjegull,

Gjysmë buzëqeshje, gjysmë e qarë,

Sytë e saj janë si dy mashtrime,

Dështimet e mbuluara në errësirë.

Një kombinim i dy mistereve

Gjysmë kënaqësi, gjysmë frikë,

Një acarim i butësisë së çmendur,

Parashikimi i dhimbjes së vdekshme.

Kur vjen errësira

Dhe stuhia po afrohet

Nga fundi i shpirtit tim ato dridhen

Sytë e saj të bukur.

9. Përmbledhje e mësimit.

Punë praktike. "Shkallët e Jetës".

Fjala e mësuesit:

- "Zjarri simpatik", duke lejuar që pikëllimi dhe gëzimi i dikujt tjetër të perceptohet si poezia e tij, vëzhguese e mprehtë e së vërtetës së jetës dhe zemrës së saj, poetizimi i njerëzve të aftë për dashuri të vërtetë vetëmohuese, krahasimi i përmbajtur i bukurisë dhe lumturisë së vërtetë me shkëlqimin imagjinar. - e gjithë kjo karakterizon poezitë e N.A. Zabolotsky.

Vlerësimi i nxënësve.

10. Detyrë shtëpie.

1. Mësoni përmendësh poezinë “Vajza e shëmtuar”.


Për të parë prezantimin me foto, dizajn dhe sllajde, shkarkoni skedarin e tij dhe hapeni në PowerPoint në kompjuterin tuaj.
Përmbajtja e tekstit të sllajdeve të prezantimit:
Djema, ka një sërë letrash në tavolinat para jush. Detyra juaj është të formoni fjalën BUKURIA nga shkronjat
BUKURI -1. njësive Gjithçka e bukur, e mrekullueshme, gjithçka që të jep kënaqësi estetike dhe morale. Natyra e bukur ruse. Bukuria e fjalës poetike Të dallohet nga bukuria. Për bukurinë (për ta bërë të bukur; bisedore). 2. pl. Vende të bukura, të mrekullueshme (në natyrë, në vepra arti). Bukuroshja e Jugut. Bukuria e stilit. 3. bukuri!, do të thotë. përrallë Rreth diçkaje. shumë i mirë, mbresëlënës, shkëlqen (me 3 shifra) (folje). Ne ecnim dhe notuam. Bukuroshja! Fjalor shpjegues i gjuhës ruse. S.I. Ozhegov, N.Yu Shvedova "Çfarë është bukuria ..." Mësimi mbi poezinë e N. Zabolotsky "Vajza e shëmtuar" Bukuria nuk është në fytyrë, bukuria është drita në zemër. Gibran Khalil Gibran (Shkrimtar dhe filozof i shquar arab i shekullit të 20-të.)
N.A. Zabolotsky 24 Prill (7 maj), 1903 - 14 tetor 1958 N.A. Zabolotsky "Vajzë e shëmtuar" Mes fëmijëve të tjerë që luajnë, ajo i ngjan një bretkose të vogël të futur në brekë, unazat me kaçurrela të kuqërremta janë të shpërndara. është e gjatë, dhëmbët e saj janë të shtrembër, tiparet e fytyrës të mprehta dhe të shëmtuara. Dy djemve të moshës së saj, baballarët e tyre u blenë një biçikletë Sot djemtë, pa u nxituar për drekë, vrapojnë nëpër oborr, duke e harruar atë, dhe ajo vrapon pas tyre. Gëzimi i dikujt tjetër, ashtu si i saj, e mundon dhe i shkëputet nga zemra, Dhe vajza gëzohet dhe qesh, E pushtuar nga lumturia e qenies, kjo krijesë nuk njeh ende një hije zilie bota është kaq e re për të, gjithçka është kaq e gjallë, ajo që është e vdekur për të tjerët! Dhe nuk dua të mendoj, ndërsa shikoj, se do të vijë një ditë kur ajo, duke qarë, do të shohë me tmerr se midis miqve të saj është thjesht një vajzë e shëmtuar e varfër! Dua të besoj se zemra nuk është lodër, Vështirë se është e mundur ta thyesh befas, dua të besoj se kjo flakë e pastër, që digjet në thellësi të saj, vetëm do ta mposhtë gjithë dhimbjen e saj dhe do të shkrijë gurin më të rëndë! Dhe edhe nëse tiparet e saj nuk janë të mira Dhe nuk ka asgjë që ajo të joshë imagjinatën, - Hiri infantil i shpirtit është tashmë i dukshëm në çdo lëvizje të tij. Dhe nëse është kështu, atëherë çfarë është bukuria dhe pse njerëzit e hyjnizojnë atë? Vlerat e jetës së përditshme: Përpikëria Punë e palodhur Përgjegjësi e kursyer Dashuria për rregullin Vlerat e marrëdhënieve njerëzore: Mirënjohja Respekt Durimi Ndjeshmëri Empati Dhembshuri Tolerancë Plotësoni fletën e vetëvlerësimit, duke vendosur një "plus" ku keni përfunduar detyrën dhe një "minus" ku nuk e keni plotësuar atë dhe jepni një vlerësim: "5" - 9 - 11 pluse; "2" - më pak se 3 pluse.


Skedarët e bashkangjitur