Конспект заняття з розвитку мови на тему: Переказ казки «Як лисиця птахам допомагала»

Опис матеріалу:Пропоную вам конспект заняття з розвитку мови для дітей підготовчої до школи групи. Даний матеріал буде корисним вихователям та логопедам підготовчої групи.
Цілі:Привчати дитину слухати, аналізувати, осмислювати літературний текст. Вчити послідовно та виразно передавати зміст твору.
Розвивати зв'язне мовлення, увагу, пам'ять, логічне мислення збагачувати словниковий запас (сувора, притягла, нудно).
Виховувати у дітях почуття доброти, сміливості, скромності, любові до всього живого, толерантність.
Обладнання:Предметні картинки або маски птахів та звірів, дві мотузочки та кільця від пірамідок.
Методичні прийоми:читання, розмова з дітьми про зимуючих та перелітних птахів, ігрові ситуації, інсценізація казки, аналіз, підсумок.
1. Організаційний момент.
Гра « Багато – од ін»
Логопед називає слово, що означає багато предметів, а дитина називає слово, що означає один предмет.
Пір'я – перо
Зерна – зерно
Крила – крило
Хвости – хвіст
Дзьоби – дзьоб
Гнізда – гніздо
Логопед:
- Назвіть птахів, яких можна побачити взимку
Діти:
Снігур, ворона, горобець, синиця, дятел, сорока, голуб
Логопед:
-Як одним словом називаються ці птахи?
Діти:
Зимуючі птахи
Ігрова вправа « Хто як голос подає ет»
– Ворона що робить? (Ворона каркає)
- Синиця що робить? (Синиця тінькає)
- Що сорока робить? (Сорока тріщить)
- Горобець що робить? (Горобець цвірінькає)
- Дятел що робить? (Дятел стукає)
2.Словарна робота
Логопед:
Як ви розумієте слово «притягла» (принесла)
--Підберіть слова, схожі за змістом:
Сувора - (холодна, нестерпна, важка, важка)
Нудно – (сумно, невесело, нецікаво)
3. Читання казки «Як Лиса птахам допомагала»
Побачила лисиця на горобині червоні ягоди. Зірвала їх, зробила яскраві намисто і вдягла на шию. Дуже гарно вийшло!
А зима того року видалася сувора. Стали птахи голодувати у лісі. Навіть співати перестали.
Вирішили звірі допомогти птахам. Мишка зерна принесла. Білка горіхів притягла. А Лиса вирішила намисто горобинні віддати. Жаль їй було з такою красою розлучатися. Та тільки без пташиного співу було нудно в лісі.
Логопед:
А тепер послухайте запитання та дайте відповідь на них.
1. Що побачила Лисиця на горобині?
2. Що лисиця зробила з ягодами?
3. Яка видалася зима?
4. Що сталося з птахами?
5. Хто вирішив допомогти птахам?
6. Що принесла Мишка?
7. Що притягла Білка?
8. Чому Лисі шкода було розлучатися з намистом?
9. Чому вона віддала горобинні намисто?
10. Якою виявилася лисиця?
(Переказ за бажанням)
4. Ігри «Хто швидше збере намисто», «Птахи»
Логопед читає вірш:
У красуні – горобини
Після літа іменини.
Намисто червоне на ній,
Запрошує снігурів.
Логопед:
- Навіщо горобина запрошує у гості снігурів?
Гра «Хто швидше збере намисто»
(Двом учасникам дають дві мотузочки та кільця від пірамідок. Потрібно швидко зібрати намисто (нанизати кільця на мотузочки). Виграє той, хто раніше впорається із завданням).
Гра «Птахи»
(Дітям роздають картинки або маски птахів. За сигналом "Літо" учасники "літають" у лісі. За сигналом "Зима" "зимуючі птахи" ховаються в гнізда (обручі на підлозі), "перелітні птахи віддаляються в кут кімнати. Потім гравці змінюються картинками , І гра повторюється).
5. Повторне читання казки
(Логопед ще раз читає казку та пропонує дітям виконати ролі.)
Інсценування(Ролі Ведучого, Лисиці, Дятла, Мишки, Білки, птахів)
Ведучий:Побачила лисиця на горобині червоні ягоди, зірвала їх, зробила яскраві намисто і одягла на шию. Дуже гарно вийшло! (Лиса підходить до стільчика. На спині висять червоні намисто. Лисиця одягає їх на шию, красується)
Артем.А зима того року видалася сувора. Стали птахи голодувати у лісі. Навіть співати перестали. (Птахи сидять на стільчиках і тремтять)
Вероніка.Вирішили звірі допомогти птахам. Мишка зерна принесла (Мишка дає птахам зерно)
Вікторія.Білка горіхів притягла. (Білка дає птахам горіхи)
Настя.А Лиса вирішила намисто горобинні віддати. Жаль їй було з такою красою розлучатися. Так, тільки без пташиного співу було нудно в лісі. (Лисиця знімає намисто, з сумом дивиться на них, віддає птахам. Птахи встають зі стільчиків, радісно літають)
(Інсценування можна повторити 2 – 3 рази з різними учасниками)
Підсумок заняття
Логопед:Хлопці, чим ми займалися на занятті? Що вам сподобалось? Як ви допомагаєте птахам узимку?
Диференційована оцінка дітей. Пропонується кожній дитині вдома наклеїти в альбом картинки із зображенням птахів, що зимують.

У розділі на питання лев-ричить. горобець-цвірінькає. коник-стукоче, сорока-що вона робить? завдання-першокласника заданий автором Горячова надіянайкраща відповідь це Дрекоче

Відповідь від шеврон[гуру]
Сорока тріщить а людина пізд@т


Відповідь від розкидатися[гуру]
тріщить


Відповідь від Усвідомлений[Новичок]
цвіркоче!


Відповідь від Марина Назарова[гуру]
Сорока теж стрекоче.


Відповідь від ... [гуру]
кашку варить


Відповідь від Бльвіна Ахвердієва[Новичок]
каркає


Відповідь від *GOOD WITCH*[гуру]
Ви що! Тріщить, звичайно.


Відповідь від Отьяна[гуру]
Сорока – тріщить. (З посібника для дітей "хто які звуки видає?")


Відповідь від Літаю за настроєм[гуру]
Сорока-тріщить.


Відповідь від Анастасія Тюлькіна[гуру]
Напевно тріщить (або пліткує: -)). Якщо серйозно, то швидше за все тріщить, не дарма кажуть у народі "тріщиш як сорока".


Відповідь від ZaКоZюбря[гуру]
Кашку варить, діток годує.


Відповідь від Sofya Sukhinina[гуру]
Напевно, все-таки сорока цвірінькає.


Відповідь від Ірина краснова[майстер]
сорока стрекоче.


Відповідь від Марія Асташкіна[гуру]
Вони якось клацають дивно, якщо мені пам'ять не змінює =))


Відповідь від Айний Прихильник[гуру]
Сракає:))


Відповідь від Мася[активний]
каркає! абсолютно точно!


Відповідь від Valeri[гуру]
Сорок можна легко підманити, імітуючи їх крики, що звучать як "шак-шак" або "шак-ерак". Ці звуки коротко і багаторазово повторюються безпосередньо один за одним. Сорока видає також звуки "хіяк" та легке гвалт із елементами співу інших птахів. Ці звуки для обману непридатні.
"Трищання" можна імітувати за допомогою потряхування наповненого на одну третину сірниками сірникової коробки. Щоб досягти правильного звучання, потрібно брати коробку не з картону, а з дерева. Однак найкраще "тріщання" сороки імітувати за допомогою дитячого брязкальця, ритмічно трусячи її. Щоб якомога природніше імітувати звуки, що видаються сорокою, автор обтягнув брязкальце замшею і забезпечив її рукояткою для зручності користування. За допомогою виготовленого таким чином манка вдалося досягти добрих результатів.

Людмила Кузьменко
Конспект НОД щодо вдосконалення лексико-граматичних уявлень у підготовчій групі «Зимові птахи»

Конспект НУД щодо вдосконалення лексико-граматичних уявлень у підготовчій групі

«Зимові птахи»

Корекційно-навчальні:Вживання у мовленні приставкових дієслів.

Закріплення прийменників у мові.

Вживання іменники в родовому відмінку.

Утворення іменників і з зменшувально – пестливими суфіксами.

Освіта складних прикметників.

Активізація словника на теми “Зимові птахи”

Корекційно-розвиваючі:Розвиток координації мови з рухом, загальної та дрібної моторики.

Розвиток фонематичного сприйняття.

Розвиток зорового сприйняття, уваги.

Виховні:Виховувати дбайливе ставлення до птахів, бажання допомогти у зимовий період.

Виховувати в дітей віком самоконтроль за промовою.

Обладнання:предметні картинки птахів, картинка зимовий парк, сюжетні картинки для утворення приставкових дієслів, макет «Пташина їдальня», м'яч.

Безпосередньо освітня діяльність.

I. Організаційний момент. 1. Загальне розслаблення

Добрий ранок! - птахи заспівали -

Добрі люди встають із ліжка;

Ховається вся темрява по кутах,

Сонце зійшло і йде у справах!

Ігри «Завірюха»Ух ти, зимушка-зима, закружляла, заміла

Усі доріжки, всі шляхи – ні проїхати, ні пройти.

Ми на лижі дружно підвелися, один за одним побігли.

Ми прибігли до парку.

2. Вправа на дихання: «Ах, як добре у парку!».

Повільний вдих через ніс, руки в сторони,

Різкий видих ротом на слові «Ах!»

Руками обійняти себе.

Ах, як добре!

ІІ. Введення у тему.

Як ви вважаєте, чому так тихо в парку? (Птахи не співають.)

Чому не співають птахи? (Вилетіли в теплі краї.)

Ми по парку погуляємо,

Може пташок зустрінемо?

Хлопці, а я бачу тут пташок (предметні картинки із зображенням птахів, що зимують, значить, не всі пташки відлетіли.

Хто лишився з нами зимувати? Діти беруть по одному предметному малюнку, називають птаха.

А як називають птахів, які не бояться зими?

Давайте познайомимося із зимуючими птахами.

«М'яч лови, та скоріше пропозицію продовжуй»

Синиця тінькає, а голуб...

Синиця тінькає, а голуб воркує.

Голуб воркує, а сорока...

Голуб воркує, а сорока тріщить.

Сорока тріщить, а горобець...

Сорока тріщить, а горобець цвірінькає.

Горобець цвірінькає, а клест ...

Горобець цвірінькає, а клест цокає

Клест цокає, а дятел...

Клест цокає, а дятел токує

Дятел токує, вибиваючи дріб (координація промови з рухами: на кожен рядок – чотири удари пальця по долоні):

Я по дереву стукаю,

Черв'ячка добути хочу,

Хоч він зник під корою,-

Все одно він буде мій.

Ось ми й познайомились із птахами, і вони запрошують нас з ними пограти.

2. Гра «Назви птаха ласкаво».Утворення іменників за допомогою зменшувально – ласкавих суфіксів.

А ось і галасливий, задиристий Горобець

«Швидко думай, відповідай, та словом приласкай»

Птах – пташка

Пташеня - (пташеня)

Перо- … (пір'їнка)

Крило - ... (крильце)

Хвіст - (хвостик)

Дзьоб - (дзьобик)

Синиця - (синичка)

Горобець - (горобець)

Ворона - … (воронушка)

Голуб - … (голубок)

Снігур - (снігурок)

3. Гра «Який це птах»Освіта та вживання іменників у родовому відмінку.

Підлетіла до хлопців Ворона. Ворона - птах дуже обережний, іноді набридливий, але розумний.

А ви знаєте, що є люди, які вивчають птахів. (Запитує дітей Ворона)

Як називається ця професія? (орнітолог)

Хочете пограти у вчених-орнітологів?

Вчені - орнітологи можуть за описом зовнішнього вигляду, звичкам вгадати, який це птах. А ви можете?

У кого червоний бере і строката грудка?

(У дятла червоний берет і строката грудка.)

У кого грудка яскравіша, ніж зоря.

У кого білі боки?

У кого жовта грудка?

У кого шапочка на голові?

У кого дзьоб загнутий гачком?

У кого очі краще бачать уночі?

Хто має синій жилет?

У кого 2 пальці попереду та 2 ззаду?

У кого пташенята з'являються взимку?

5. Гра «Складні слова»Утворення складних прикметниківОшатний Снігур. Тепер моя черга погратись з Вами.

Мене називають ЧЕРВОНОГРУДИМ. Чому?

У тебе червона грудка. Об'єднаємо два слова та отримаємо складне слово Червоногрудий

"М'яч лови, м'яч кидай, складне слово називай"

Якщо у птиці червона грудка, то вона червоногруда.

Це червоногрудий сніговик.

Якщо у птаха довгий хвіст, то він ….

Це довгохвоста сорока

Якщо у птаха жовта грудка, …

Якщо у птиці гостра дзьоб, …

Якщо у птаха короткий хвіст, …

Якщо у птаха великі очі, …

Якщо у птиці сизі крила, то він... Сизокрилий.

Це сизокрилий голуб

Якщо у птаха очі, він який… Чорноокий.

Це чорноокий снігир

Якщо у птаха на голові червоне, значить він… Червоноголовий.

Це червоноголовий дятел

III Фізмінутка. Гра "Пташки"

А мороз все міцнішає, давайте зігріємося.

Пташки стрибають, літають. (Імітують руками помахи крил

Пташки стрибають, співають. (Повороти тулуба в сторони)

Чик-чірик, чік-чірик

Пташки крихти збирають,

(Нахил уперед, пальцями рук, зібраними разом,

Зернятка клюють (постукувати по колінах)

Перишки почистили, (Стоячи прямо, здійснювати помахи правою рукою)

Перишки почистили, (Стоячи прямо, здійснювати помахи лівою рукою)

Журавлини почистили, (Повороти голови вправо – вліво)

І на місце сіли. (Діти сідають на стільці

IY. Гра «Підбери слова» - утворення приставних дієслів.

Жвава, розумна, спритна Синичка теж хоче пограти з вами.

Розкажіть, що вона робила у парку?

Сюжетні картинки на столах у дітей. Діти передають один одному іграшку - Синичку та закінчують пропозицію

Синичка з гілочки. (злітає)

Синичка від ялинки. (Відлітає)

Синичка до годівниці (підлітає)

Синичка з гілочки на гілочку …. (перелітає)

Синичка від годівниці. (відлітає)

Синичка навколо ялинку…. (облітає)

Y. Гра «Підбери коротеньке слово» - вживання прийменників

У цю гру вам пропонує пограти Дядечко Дятел.

На дошці зображення зимовий парк. Діти становлять за нею пропозицію, називаючи задіяний у реченні прийменник.

Горобець клює хлібні крихти за сосною, (прийменник – за).

Клест пролетів над годівницею, (прийменник – над).

Синичка підлетіла до годівниці, (прийменник – до).

Ворона ходить по снігу, (прийменник – по)

Дятел сидить на ялинці, (прийменник – на).

Цікава сорока виглядає з-за кучугури, (прийменник – з-за).

YI. Гра «Вибери корм для птахів»

На дошці макет «Пташина їдальня»

Що потрібно зробити, щоб птахи не замерзли та перезимували?

Правильно нагодувати наших пернатих друзів.

А що їдять, ви знаєте? (Крупа, хлібні крихти, зерна, сухі ягоди).

Синичці я дам шматочок сала (показати картку із зображенням шматочка сала)

Голубів пригощу зернятками та насінням (показати картку із зображенням зернят)

Снігури клюють насіння, ягоди, люблять клювати ягоди горобини (картка із зображенням ягід горобини)

Ворони та сороки харчуються очищеннями, залишками їжі (картка із зображенням залишку яблука)

Горобці харчуються хлібними крихтами (картка із зображенням хлібних крихт)

YII. Підсумок:

«Найуважніший!»розвиток логічного мислення та кмітливості.

Совушка - сова розумна голова пропонує дізнатися, хто з вас сьогодні був уважним.

Чого більше у парку – крил чи птахів?

Чого більше – крил чи ніг у птиці?

Чого більше – дзьобів чи хвостів у птахів?

Ціль:розширювати та активізувати словник дітей на тему «Зимові птахи».

Завдання:

Освітня область «Пізнавальний розвиток»:

  • розширити кругозір дітей на тему «Зимові птахи»;
  • спонукати до прояву ініціативи та допитливості з метою закріплення отриманих знань;
  • розвивати вміння пізнавати зображення птахів за силуетами (силуетне зображення птахів);
  • збагачувати сенсорний досвід;
  • виховувати любов до природи та бажання піклуватися про зимуючих птахів.

Освітня область «Мовленнєвий розвиток»:

  • вправляти відповідно до іменників з дієсловами;
  • вправляти відповідно до іменників з числівниками;
  • формувати вміння відповідати повною відповіддю на поставлене запитання;
  • розвивати творчу самостійність у відповідях на питання;
  • долучати до словесного мистецтва через казки;
  • формувати вміння уважно та зацікавлено слухати казку;
  • формувати емоційне ставлення до літературного твору

Освітня галузь «Фізичний розвиток»:

  • розвивати координацію мови з рухом (фізкультхвилинка);
  • формувати вміння виконувати самомасаж;
  • формувати мовний видих;
  • розвивати дрібну моторику рук (розвиток дрібної моторики).

Освітня область «Художньо-естетичний розвиток»:

  • розвивати музичну пам'ять через впізнавання голосів птахів;
  • удосконалювати навичку розрізнення звуків;
  • розвивати музичну чуйність.

Інтеграція освітніх галузей:«Пізнавальний розвиток», «Художньо-естетичний розвиток», «Мовленнєвий розвиток», «Фізичний розвиток».

Словникова робота:іменники – снігир, синиця, корм, насіння, зерно; прикметники – жовтогруда, червоногруда, білобока, чорнокрила, сизокрила, довгохвоста, велика, дрібна; дієслова – каркає, свистить, тріскотить, цвіркоче, цвірінькає, воркує.

Попередня робота:

  • підбір ілюстрацій до казки;
  • читання казки «Прокази старої зими» К.Д. Ушинського;
  • створення силуетних картинок, предметних картинок, дерев'яної годівниці;
  • підібрати звуки завірюхи, голоси птахів, що зимують;
  • корм для птахів: хлібні крихти, насіння, сушені ягоди;
  • підібрати мовний матеріал до фізкультхвилинки.

Обладнання:відеоролик «Зимові птахи», картинки (дятел, сова, голуб, горобець, синиця, сорока), телевізор, годівниця, корм для птахів, шість мішечків, м'яч.

Хід заняття

I. Організаційний момент

Психогімнастика:«Дружно за руки візьмемося…» (М.Ю. Картушіна)

Дружно за руки візьмемося
І відчуємо тепло.
Повернемося, посміхнемося –
Немов наше сонечко.

Восп-ль:На занятті прошу вас говорити виразно і зрозуміло,

Намагаємося правильно вимовляти усі слова. На запитання відповідаємо повними пропозиціями.

Звучить музика (звуки завірюхи, вітру, хуртовини). Після прослуховування запису.

- Хлопці, звуки якої пори року ви зараз почули? (Відповіді дітей).

– Чому ви вирішили, що це звуки зими? (Відповіді дітей).

– Що ти почув? (Я почув кроки по снігу. Я почула, як завірюха виє. Я почув тріск дерев. Я почув, завірюху. І т.д.)

Тоді я розповім вам казку, а чим вона закінчиться – ми вигадаємо разом. Добре?

– Казка називається «Прокази Матінки-Зими». Одного разу розлютилася Матінка – Зима на весь білий світ. То сильні морози вдарять, то завірюха помітить. Важко довелося всьому живому. Звірі Зиму не злякалися – у них тепла шубка. Люди печі в будинках топлять – і їхній Зимі не дістати. Ще більше Зима розлютилася. І чує – чиїсь голоси. (Звучать голоси птахів)

ІІ. Гра «Силуети»(голоси птахів)

(Малюнки – силуети у чорно-білому кольорі)

– Ви маєте рацію, це силует (дятла, сови, сороки та горобці тощо).

Так от, не допомогли Матінці – Зимі завірюха та хуртовина. Птахи і в завірюху голоси свої один одному подавали, та дорогу знайти товаришам допомагали.

ІІІ. Гра "Хто як голос подає?"

- Цвірінь-цвірінь.

Ст. – Що він робить?

- Кар-кар.

В. – Отже, вона що робить?

- Тінь-тінь-тінь.

В. – Що вона робить?

- Ух-ух-ух.

В. – Що вона робить?

- Тр-тр-тр.

В. – Що вона робить?

- Тремтить, цвіркоче.

В. – Що робить дятел?

- Гур-гур-гур.

Ст. – Що вони роблять?

– Воркують.

- Хто це? (Горобій)

– Значить, він що робитиме? (Він цвірінькатиме)

– Ворона як проситиме про допомогу? Що вона робитиме? (Каркати)

– А сова? (Вухати) і т.д.

– Так і допомагали птахи один одному. Усі дорогу знайшли до годівниці.

Фізкультхвилинка «Пташки»(Діти виконують вправи, повторюючи їх за вихователем).

Маленькі пташки, пташки-невеликі,
Лісом літають, пісні співають.
Буйний вітер налетів, пташок забрати хотів.
Пташки сховалися в дупло, там затишно та тепло.

- Пуще колишнього розлютилася Матінка-Зима. Покликала Зима на допомогу холодну люту. Ще холодніше стало на вулиці. Але птахи і тут не сумують - знаходять годівниці, які для них люди зробили і холод їм ситим не страшний.

IV. Вправа «Порахуй-но».

– Подивіться – на дерево прилетіло багато птахів.

– Давайте тепер порахуємо птахів, що сидять на дереві.

Один сніговик, два сніговики, три сніговики, чотири сніговики, п'ять снігурів.

V. Гра з м'ячем.

В. – Пограємось з м'ячем.

В. – Якщо у сороки білий бік, то вона якась?

– Білобока.

В. – Якщо у синиці жовта грудка, то вона яка?

– Жовтогруда.

В. – Якщо у снігу червоні груди, він який?

– Червоногрудий.

В. – Якщо у сороки довгий хвіст, то яка вона?

- Довгохвоста.

В. – Якщо у ворони чорне крило, то вона якась?

– Чорнокрила.

В. – Якщо у голуба сизе крило, то він який?

– Сизокрилий.

- Отже, зібралися птахи біля годівниці. Зраділа Зима: «Ось тут я їх і заморожу! Замовчать вони, і буде тиша та спокій!».

- подула вона на птахів холодом. Давайте покажемо, як вона це робила: зробили вдих через ніс, а видих робитимемо через рот сильний, губи витягнуті трубочкою, повітряний струмінь холодний. Підставте руку, щоби відчути холод Зими. Слідкуйте за моєю рукою. (Під звуки завірюхи дмуть два – три рази).

– Давайте зігріємось і зробимо масаж «Настали холоди».

- Подула зима, та не тут було. Підійшли до годівниці хлопці та погодували птахів.

VI. Гра «Чим почастуємо?» та гра «Вгадай на дотик».

В. – Зараз я покажу вам різні види кормів для птахів, насіння та зерна різних рослин.

На підносі в прозорих контейнерах насипане насіння соняшника, пшоно, зерно, сушені ягоди горобини, хлібні крихти, сало.

Питання: Підійдіть, подивіться корм для птахів тут насипаний?

Пальчикова гімнастика "Годівля"

В. – А зараз ми пограємо у гру «Вгадай на дотик».

В. - Візьміть кожен по мішечку, у цих мішечках насипаний корм для птахів. Визначте навпомацки, який корм у вас у мішечках?

- Даша, скажи, що у тебе в мішечку? Опитую ще 2-3 дітей.

В. – Розв'яжіть мішечки та подивіться, чи правильно ви визначили. Діти розв'язують мішечки і називають, що у них.

В. – Усі мішечки покладіть на тацю.

- Хлопці, ви знаєте, що птахи люблять їсти? (Птахи люблять крихти, зерна, насіння).

– Синички найбільше люблять сало, але воно має бути несолоне.

– А що любить сніговик? Улюблені ласощі сніговика ягоди горобини, калини, шипшини, насіння.

– Горобці люблять різний корм, але особливо насіння.

– А що ж кохає сорока? Сорока найбільше любить зерно.

– А зараз пригощатимемо наших друзів.

– Кому ти подаруєш шматочки сала? (Я даю шматочки сала синиці).

- Кого ти пригостиш насінням? (Я пригощу насінням горобця).

- Кому ти віддаси ягоди? (Я віддам ягоди снігу).

– А чим можна почастувати сороку? (Сороку можна почастувати зерном).

- Поклевали птахи біля годівниці та заспівали, на різні голоси. Зрозуміла зима, що ні з ким вона впоратися не змогла. Як би нам закінчити казку? (Варіанти дітей)

- Хлопці, а як зазвичай закінчуються російські народні казки?

VII. Рефлексія.

- Сподобалася вам казка, хлопці?

- Мені запам'яталося, як завірюха все заміла, і було видно лише силуети птахів. А що вам найбільше запам'яталося?

- Що нового ви дізналися сьогодні?

– А хто сьогодні був найактивнішим?

– Ось вам подарунок від матінки-зими. Вона просить вам передати ці солодкі карамелі та її вибачення за те, що вона пустувала.

Мета: закріпити у промові дітей назву птахів, що зимують.

Гра "Скажи кого немає?"

діти
Знають усіх птахів у світі
Усі вони зимують вірте
Закривайте очі дітки!

Мета: відпрацювати відмінкові закінчення іменників.

Ціль: розширювати словниковий запас дітей.

Мета: закріпити вміння утворювати іменники за допомогою зменшувально-пестливих суфіксів.

Гра «Підкажи слівце»

2 варіант: «Поясни слово»

Гра «Гарячий – холодний»

Мета: закріпити у словнику дитини слова антоніми.

Гра «Чия голова, чия дзьоба, чиє перо?»

Мета: розширювати словник дітей за рахунок вживання присвійних прикметників.

Мета: утворювати іменники множини називного та родового відмінків.

Гра «Порівняй птахів з людьми та тваринами»

Гра «Що вміють робити птахи?»

Ціль: активізувати дієслівний словник дітей.

Гра «Дятел»

Ігри для дітей
старшого дошкільного віку по темі: "Зимові гості»

Мета: закріпити у промові дітей назву птахів, що зимують.

Гра "Скажи кого немає?"

Мета: відпрацювати відмінкові закінчення іменників.

Розплющивши очі, діти повинні сказати: Кого немає на дереві? (На дереві немає сороки, горобця, синиці тощо).

Ціль: розширювати словниковий запас дітей.

Синиця - тінькає; сорока - стрекоче, тріщить; горобець - цвірінькає; Снігур - свистить і т. д.

Гра «Скажи ласкаво»

Мета: закріпити вміння утворювати іменники за допомогою зменшувально – ласкавих суфіксів.

Горобець – горобець, синиця – синичка, сніговик – снігурок тощо.

Гра «Підкажи слівце»

2 варіант: «Поясни слово»

Чому червоногрудий, жовтогрудий, довгодзьобий, білобокий, тонколапий.

Гра «Гарячий – холодний»

Мета: закріпити у словнику дитини слова антоніми.

Гра «Чия голова, чия дзьоб, чиє перо?»

Мета: розширювати словник дітей за рахунок вживання присвійних прикметників.

У ворони – (вороня, вороній), у горобця – горобина і т.д.

Гра «Один – багато»

Мета: утворювати іменники множини називного та родового відмінків.

Гра «Веселий рахунок»

Гра «Порівняй птахів з людьми та тваринами»

Гра «Що вміють робити птахи?»

Ціль: активізувати дієслівний словник дітей.

Гра «Дятел»

Вихователь відстукує різні ритми, а дитина повторює його. Потім вони змінюються ролями.

Розкажи про свого улюбленого зимуючого птаха, не називаючи його.

Дитина розповідає про свого улюбленого зимуючого птаха, каже, якого вона розміру, якого кольору у неї оперення, де вона живе і чим харчується. Інші діти відгадують, про яку птицю йшлося.

Гра «Пташки на годівницях»

Ціль: уточнити знання дітей про птахів, що зимують.

харчуються), розвивати природоохоронні уявлення.

Матеріал та обладнання.«Пташиний календар», картинки-вставки пташок (снігір, горобець, синиця, голуб), загадки про цих птахів, картинки із зображенням корму для птахів,

Ігрова дія.

Перший варіант.Вихователь загадує загадку (опис птиці), діти відгадують і піднімають картинку із зображенням цього птаха.

Другий варіант.Ведучий (спочатку вихователь, потім дитина) описує корм, який склевали птахи. Діти відшукують картинку відповідного птаха і виставляють її на годівниці.

Третій варіант.Вихователь називає птицю, діти підбирають картинку із зображенням корму, який необхідний цьому птиці. У грі використано мовленнєве логічне завдання «Хто обідав у пташиній їдальні» Надалі можна використовувати різні варіанти дидактичної гри, які поглиблюють та узагальнюють знання дітей. При повторенні гри дошкільнята безпомилково виконують завдання, а найголовніше, часто мотивують своє рішення,

Хід гри

Попередньо проводиться бесіда, в якій уточнюються знання про

зимових птахів. Це допомагає дітям краще зрозуміти зміст та правила гри. Вихователь загадує загадку: «У зимовий день серед гілок стіл

накрили для гостей». Що це? Правильно, годівниця. Адже взимку пташкам холодно та голодно, тому їх треба підгодовувати. Сьогодні ми пограємо в гру «Пташки на годівницях» і пригадаємо, які птахи прилітали на наші годівниці і чим ми їх годували. (У руках у вихователя «Пташиний календар», на столі – картинки-вставки.)

1. У понеділок ми поклали в годівниці крихти хліба, сало, насіння соняшника та гілочку горобини. Прилетіли невеликі сіренькі пташки, крихти та насіння склевали, а горобину не чіпали. Хто це?

Викликаний дитина вибирає картинку, що зображує горобця, і

виставляє її на годівниці. Інші діти перевіряють правильність

2. У вівторок прилетіли пташки з жовтими грудками, теж горобину не

чіпали, але сало та насіння склевали. Хто це?

Викликана дитина вибирає картинку пташки-синички та виставляє на

годівниці.

3. У середу прилетіли невеликі пухнасті пташки з червоними грудками.

і біла смужка на темно-синіх крилах. Вони сиділи насміхаючись і

клювали ягоди горобини. Хто це?

Викликана дитина вибирає картинку із зображенням сніговика та

виставляє на годівниці.

4. У четвер на годівниці обідали великі птахи. Вони зустрічаються у

нас дуже часто. Бувають білі, сірі, чорні, із синім відливом. Птахи

з'їли крихти та насіння. Хто обідав на годівниці у четвер?

Викликана дитина вибирає картинку із зображенням голуба та

виставляє на годівниці.

5. У п'ятницю прилетіло багато птахів. Відгадайте: хто це?

1) Взимку на гілках яблука,

Скоріше їх збери!

І раптом спалахнули яблука, Адже це…

(Снігурі).

Чорнокрилий, червоногрудий

І взимку знайде притулок.

Не боїться він застуди,

З першим снігом тут.

(Снігур.)

Свої відповіді діти супроводжують показом картинки.

2) Непосида, невелика,

Жовта майже вся пташка.

Любить сало та пшеничку.

Хто впізнав її?

(Сінічко.)

3) Вуличний хлопчик

У сірому вірмені

По двору шастає,

Крихітки збирає,

По полях кочує,

Коноплі краде.

(Горобій.)

4) Гладенький, акуратненький.

Вурчить, воркує,

Дружка цілує.

Наприкінці гри вихователь разом із дітьми чистить годівниці та насипає

свіжий корм.

Гра «Визнач корм»

Із зав'язаними очима дитина повинна визначити корм і згадати, хто їм харчується. У грі беруть участь 4-6 осіб.

- Молодці хлопці! Ви навчилися визначати корм і знаєте, хто з птахів, які зимують, який корм любить.

Динамічна пауза «Снігур».

Ось на гілках, подивися, (Опущеними руками ляскають себе з боків)
У червоних майках снігурі (Показують грудку руками)
Розпустили пір'їнки (Дрібно трусять кистями опущених рук)
Гріються на сонечку
Головою крутять, (Повороти голови вліво – вправо)
Полетіти хочуть
Полетіли! Полетіли! (Бігають по колу, змахують руками)
За хуртовиною, за хуртовиною.

Рухлива гра "Собачка та горобці".

Мета - закріпити знання дітей про характерні рухи птахів, навчити імітувати їхні голоси.

Хід гри:Одна дитина - "собачка", решта - "горобці".

Скаче, скаче горобець Діти скачуть.
Скок-поскок!
Скок-поскок!
Зве маленьких дітей: Повторюють: "Чів! Чів! Чів!"
Чив! Чив! Чив!
Чив! Чив! Чив!
Киньте крихт горобця,
Я вам пісеньку заспіваю:
Цвірінь-цвірінь! Повторюють: "Чік-чірик!"
Цвірінь-цвірінь!
Раптом прибігла "собачка" і голосно загавкала.
"Горобці" розлітаються.

Гра проводиться 2-3 рази.

Гімнастика для очей "Знайди названий птах".

(За завданням вихователя діти знаходять очима, не повертаючи голови, підвішену під стелею картинку із зображенням названого птаха)