Урок читання

Слайд 2

Цілі уроку

  • Освітні: розвивати техніку читання, вчити складати характеристику героя, продовжувати знайомити дітей із творчістю Л.М. Толстого.
  • Розвиваючі: розвивати вміння аналізувати художній твір, розвивати довільну увагу, розумові операції (аналіз, синтез) через складання характеристики героїв.
  • Виховні: виховувати інтерес до читання художніх творів, складання характеристики героїв, виховувати сміливість, рішучість.
  • Обладнання: географічна карта світу, предметні картинки із зображенням корабля, гармати.
  • Слайд 3

  • Слайд 4

    Хід уроку

    Сьогодні під час уроку ми продовжимо вивчати творчість великого російського письменника Л.Н. Толстого, познайомимося з дуже цікавим захоплюючим оповіданням «Акула», автором якого є Л.Н. Толстой.

    Хід уроку

    Слайд 5

    Перевірка домашнього завдання

    Перевірка домашнього завдання.

    Перш ніж перейти до вивчення нової теми, згадаймо деякі факти з біографії Л.Н. Толстого.

    Слайд 6

    І тому повернемося до розповіді «Дитинство» Л.Н.Толстого.

    Дайте відповідь, будь ласка, на такі запитання:

    1. У якій сім'ї ріс Л.М. Толстой? Як з'явилися «Муравейні» брати»?
    2. Прочитайте, у чому полягала таємниця?
    3. Як це характеризує братів?
    4. А як ви вважаєте, з яким почуттям автор писав цей твір?
  • Слайд 7

    Зараз я розповім вам про такий чудовий материк, як Африка. Слухайте уважно.

    Африка, другий за величиною після Євразії материк. Його площа 29,2 млн. Км. Африкою протікає найдовша річка у світі – Ніл. В Африці є найбільша пустеля Сахара. Африка – це теплий материк, температура там влітку +20 – 25 градусів, а взимку також переважають високі позитивні температури (10 – 16 градусів).

    В Африці знаходяться слони, носороги, зебри, гіпопотами, безліч птахів, у тому числі і страуси, фламінго. У морях Африки мешкають такі риби як акули. Це величезні хижі риби. У них дивовижний нюх, який використовується ними для добування їжі, крім того, вони мають багато рядів гострих, загнутих назад зубів.

    Слайд 8

    • Африка
    • Пустеля Сахара
  • Слайд 9

    Хлопці, ми з вами поговорили про такий материк, як Африка. А тепер давайте подивимося як описують Африку Толстой у своєму оповіданні «Акула»

    Словникова робота.

    Щоб краще зрозуміти розповідь, давайте познайомимося з новими словами, повчимося використовувати їх у мові. Для цього ми проведемо словникову роботу.

    Слайд 10

    • Палуба – горизонтальне перекриття у корпусі судна.
    • Якір - металевий стрижень з лапами, укріплений на ланцюгу і опускається на дно для утримання судна дома.
    • Хобот - задня частина гармати, що упирається в землю.
  • Слайд 11

    • Гніт - горючий шнур для займання зарядів.
    • Артилерист - військовослужбовець при вогнепальній зброї.
  • Слайд 12

    Зараз я прочитаю розповідь, ви мене послухайте уважно і скажіть, в який момент розповіді ви переживали за хлопчиків найбільше?

    Слайд 13

    Отже, коли ви всього переживали за хлопчиків?

    1. Коли побачили акулу з палуби?
    2. Коли хлопчики намагалися спливти від акули?
    3. Коли артилерист вистрілив?
  • Слайд 14

    Давайте потренуємося в читанні важких слів з розповіді для того, щоб при самостійному читанні ви не припустилися помилок.

    1. Прекрасний - прекрасний - прекрасний.

    Топленої – топленої – топленої.

    Почувся – почувся – почувся.

    відставати

    наввипередки

    Слайд 15

    Для цього складемо таблицю:

    Для цього складемо таблицю:

    Слайд 16

    Отже, читаємо 1 частину:

    1. Хто герой цієї розповіді?
    2. Чому герої оповідання вирішили купатися перед заходом сонця?
    3. Як ви вважаєте, як автор ставиться до того, що хлопчики почали плавати у відкритому морі? Для того, щоб відповісти на це запитання, перечитайте 3 абзац. Він пише, «що надумали», що це означає? Чому не вирішили, не стали, а саме надумали. Отже, хлопчики почали плавати у відкритому морі, на них дивився старий артилерист. Як ви вважаєте: як він ставився до свого сина? Доведіть текст.

    Як ви вважаєте, у цій частині Толстой якось показує, що щось віщує біду? Перечитайте 1 абзац. Які авторські слова передвіщали цей момент?

    Отже, акула пливла просто на хлопчиків. Які дії зробили люди для порятунку хлопчиків? Наскільки ефективним було це рішення? Які почуття відчуває у цей момент артилерист?

    Що відчули хлопчики, коли побачили акулу? А як автор це передає?

    Як розумієте, «виск розбудив артилериста, чому автор використовує саме цей вираз? Що автор хотів передати словами «зірвався з місця?» А що в цей час робили решта? Як автор говорить про їхню бездіяльність?

  • Слайд 18

    1. Що автор хотів показати цими словами?
    2. Який із цього можна зробити висновок?
    3. Як це характеризує артилериста? Чому ми можемо сказати, що артилерист винахідливий?

    Читаємо четверту частину:

    1. Чому артилерист упав біля гармати і закрив обличчя руками?
    2. Чи відразу стало ясно чи допоміг артилерист хлопчикам?

    Аналіз ілюстрації.

    Зараз ми з вами повчимося аналізувати ілюстрацію до тексту та виділяти в ній те, що митець привніс своє.

    Уважно розгляньте ілюстрацію на сторінці 129

    1. Як ви думаєте, до якого епізоду оповідання художник намалював цю ілюстрацію?
    2. Чому ви так вирішили?
  • Слайд 19

    1. Як ви вважаєте, що художник намалював орієнтуючись на текст твору, а що приніс свого?

    Читаємо п'яту частину:

    1. Чому Толстой пише, що спочатку почувся тихий ремствування, потім ремствування стало сильнішим і нарешті, з усіх боків пролунав гучний радісний крик?
    2. Що можете зараз сказати про артилериста?
    3. Що він у цей час відчував?
  • Переглянути всі слайди

    Методична розробка уроку літературного читання

    у 3 класі

    (УМК «Школа Росії»)

    "Л. Н. Толстой "Акула"

    Робота над складанням плану переказу твору

    Підготувала вчитель початкових класів Турівник Таїсія Михайлівна.

    Мета уроку:

    1. Ознайомити дітей із творчістю Л. Н. Толстого та змістом його твору «Акула»

    2. Формувати навички правильного, виразного, швидкого, свідомого читання, для більш глибокої та точної передачі думок і почуттів, закладених автором у творі, а також для вираження власного ставлення читача до зображених подій, героїв та їх вчинків

    3. Розширити та поглибити знання дітей про природу, зокрема про тварин, а також реалізувати програмні установки:

    а) розширити знання та уявлення про навколишній світ;

    б) вести активний мовленнєвий розвиток школярів;

    в) вивчати російську мову та її естетичні функції;

    4. Працювати над виразністю мовлення дітей, інтонацією, над розвитком пізнавальних здібностей дітей.

    5. Вчити працювати з довідковою літературою

    6. Розвивати уяву, мовлення, мислення, пам'ять

    7. Виховувати в дітей віком любов до природи, прагнення доброті, порядності, чуйності.

    Предметні завдання уроку:

    Створити умови для формування вміння аналізувати текст та здійснювати переказ залежно від його мети;

    Створити умови для виразного читання твору цілими словами вголос і подумки, розуміння змісту прочитаного;

    Створити умови для емоційного реагування на події у тексті під час читання;

    Сприяти уточненню словника учнів під час уроку і познайомити учнів з участю синонімів у промови;

    Сприяти усвідомленню на інтуїтивному рівні смислового та граматичного узгодження слів;

    Вчити висловлювати власне ставлення читача до зображених подій, героїв, їх вчинків.

    Метапредметні завдання уроку:

    Пізнавальні: забезпечити розвиток у учнів умінь порівнювати, групувати, виділяти необхідне, аналізувати.

    Регулятивні: сприяти розвитку у дітей вміння здійснювати самоконтроль та взаємоконтроль, самооцінку навчальної діяльності, вміння приймати та зберігати навчальне завдання.

    Комунікативні: сприяти розвитку у дітей умінь спілкуватися, розвитку монологічного та діалогічного мовлення.

    Особистісні УУД : створити умови для формування позитивного ставлення до вчення, дбайливого ставлення до тварин, уміння бачити красу навколишнього світу, сприяти вихованню навичок культури спілкування на уроці, сприяти прищепленню етичних якостей особистості – доброти, співчуття, поваги до старших, співучасті.

    Обладнання:

      Серія портретів російських письменників та поетів.

      Завдання на картках для роботи у групах.

      Презентація до уроку

      Комп'ютер

      Мультипроектор

    Хід уроку.

      Організаційний момент.

    Вчитель.-Добрий день, хлопці! Я дуже рада бачити вас на уроці. Сьогодні до нас на урок прийшли гості. Вітаємо їх. Тепер тихенько сіли. Подивилися один на одного. Посміхнулися один до одного і приступили до роботи.

    Одне китайське прислів'я говорить:

    «Коли я чую – я забуваю,
    Коли я бачу – я запам'ятаю,
    Коли я роблю – розумію».

    Ми будемо і слухати, і запам'ятовувати, і міркувати. Адже читання без роздумів – марна розвага.

    (Слайд №2).

      Перевірка домашнього завдання.

    Читання напам'ять вірша М. Ю. Лермонтова «Осінь» (3 особи)

    Кожному учневі після прочитання вірша діти ставлять питання та оцінюють їх роботи.

      Які рядки допомогли тобі уявити осінню картину?

      Що таке бор? Яким тобі видається бір?

      Які звуки можна почути в осінньому лісі?

      Чому поет називає зелень похмурою?

      Як розумієш рядки «Звір відважний мимоволі сховатися десь поспішає»

      Формування теми та мети уроку

    Вчитель.А тепер приступимо до вивчення нового матеріалу. Прізвище автора, із твором якого ми сьогодні познайомимося, ви визначите самі. Для цього розгляньте запис англійських та російських букв. Зверніть увагу лише на літери російської абетки. Назвіть прізвище автора, про яке сьогодні йтиметься на уроці. Як ви її склали?

    Y N Т Q W Про R S Л U З Y Т V Про Z Й (Толстой)(Слайд №4).

    Вчитель.Мабуть, хлопці. Сьогодні ми говоритимемо про творчість Лева Миколайовича Толстого.

    Вчитель.Подумайте і скажіть, про кого чи про що писав Л. Н. Толстой?

    Діти.Л. Н. Толстой писав про природу, тварин, птахів та людей.

    Вчитель. Назву твору Л. Н. Толстого, з яким ми познайомимося сьогодні, ви визначите самі. Для цього з'єднайте перші літери написаних на дошці слів. (На дошці написані слова:Африка , купався, сплив, милувався, артилерист .) (Слайд №6).

    Учитач.Як називається цей твір?

    Діти.Твір Л. Н. Толстого називається "Акула".

    (Вчительпише назву твори під ім'ям, по-батькові, прізвищем письменника.)

    Вчитель.Яка ж тема сьогоднішнього уроку?

    Діти.Тема сьогоднішнього уроку: «Лев Миколайович Толстой та його твір "Акула"».

    Вчитель.Відповідно до теми сформулюйте мету нашого уроку. Використовуйте для цього запис на дошці.

    Ціль: 1) познайомитися з творчістю __________________________ та його твором «__________________________________»

    3) складати _________ переказу твору

    (Слайд №7.)

    ДітиМета нашого уроку: познайомитись із творчістю Льва Миколайовича Толстого та його твором «Акула»; вчитися правильно, виразно читати твір, відповідати на ці запитання.

    Вчитель.Діти, згадайте, які твори Л. Н. Толстого ми читали з вами у 2 класі.

    Діти.«Старий дід і онучок», «Батько і сини», «Вчений син», «Філіпок», «Кошеня», «Осел і кінь»

    Вчитель. Чому вчать ці оповідання?

    Діти відповідають на поставлене запитання.

      Знайомство з життям та творчістю письменника

    Вчитель.Які цікаві факти з життя та творчості письменника ви знайшли вдома?

    Діти розповідають, що вони знають про життя та творчість письменника.

    Лев Миколайович Толстой, граф, російський письменник, народився 9 вересня 1828 року у садибі Ясна Поляна.

    Рано осиротів.

    Здобув домашню освіту. Потім вступив до Казанського університету.

    У 1851 р. вступає до армії та вирушає на Кавказ. Командував артилерійською батареєю на Малаховому кургані при обороні Севастополя, виявивши рідкісну особисту хоробрість, нагороджений орденом св. Анни та медалями.

    Восени 1856 року Толстой, вийшовши у відставку, поїхав до Ясної Поляни і зайнявся літературою.

    У Ясній Поляні Лев Миколайович Толстой відкрив школу для селянських дітей, сам викладав у ній та вирішив написати навчальну книжку для найменших. Назвав він її «Абетка», але це була скоріше енциклопедія у чотирьох томах. Потім Л.М. створює школи інших селах. (Слайд №8.)

      Вивчення нового матеріалу.

      1. Підготовка до сприйняття.

    Хлопці, дуже люблю твори Л.Н.Толстого, думаю, що й ви теж. Але найбільше мені запам'яталася одна його розповідь, з якою я хочу вас сьогодні познайомити.

        Попередня словникова робота

    Вчитель.У тексті нам зустрінуться такі слова: (Слайд №9)

    Давай дамо їм пояснення. Для цього попрацюємо з тлумачними словниками. ( Робота з тлумачним словником С. І. Ожегова.)

    Знаходження та тлумачення слів: палуба, вітрило, матрос, артилерист, гніт, хобот

    Палуба -горизонтальне перекриття у корпусі судна, літака, а також частина такого перекриття, що прилягає до зовнішньої стінки судна.

    Вітрило- зміцнюване на щоглі судна і полотно, що надувається вітром з парусини, щільної тканини.

    Матрос- моряк, що не належить до командного складу, рядовий флоту, а також службовець команди.

    Гніт- Стрічка джгут або шнурок, що служать для горіння в деяких освітлювальних та нагрівальних приладах. Джгут з м'якого матеріалу, що просочується яким-небудь складом. Шнур, що горить, для займання зарядів

    Артилерист -військовослужбовець артилерії.

    Артилерія –вогнепальні знаряддя (гармати, міномети, гаубиці), рід військ.

    Повідомлення вчителя про акули.(Слайд № 8)

    Майже у всіх морях і океанах нашої планети живуть страшні риби, звані акулами. Це найдавніші риби Землі.

    Акула риба ненажерлива та хижа. Вони цілою зграєю пливуть за кораблями і чекають, чи не впаде в море людина, але якщо такої не відбувається, то з великим задоволенням пожирають те, що люди викидають у воду. Вони ковтають все поспіль, навіть порожні пляшки, консервні банки та всякий мотлох. Біла акула - найнебезпечніша, найлютіша і найсильніша з усіх акул. Її називають "біла смерть". Якщо її поставити на хвіст, то кінчиком носа вона дістане четвертого поверху. Акули мають спеціальний мішок, щось на зразок запасного шлунка, де їжа може зберігатися цілий місяць і не псуватися. Вчені поки що не знають, як це відбувається.

    Зуби акули великі, дуже гострі. Вони розташовані в п'ять рядів, а в деяких видів і сім рядів. Якщо акула поламає зуб, на його місці виростає інший і так шість разів протягом усього життя.

    Отже, разом із героями оповідання Л. М. Толстого “Акула”, ми вирушаємо вперед морськими дорогами відкриттів.

        Первинне читання(використовується відеоролик «Акула» під музичний супровід Л.Бетховен «Адажіо контабільє».)

        Перевірка первинного сприйняття

    Чи вам було страшно? Коли? (Назва викликає занепокоєння, тому що акуластрашна хижачка моря. Починаєш хвилюватися, коли хлопці надумали купатися у відкритому морі. Стає страшно, коли лунає крик «Акула!».)

    - Які почуття, крім страху, ви зазнали під час читання оповідання? (Тривогу, занепокоєння, хвилювання, розпач, радість.)

        Читання розповіді дітьми по ланцюжку.

      Фізкультхвилинка

    До морю швидко ми спустилися,

    Нахилилися та вмилися.

    Отак славно освіжилися!

    А тепер попливли дружно,

    Робити так руками треба:

    Разом – раз, це – брас.

    Однією, іншою, це – кроль.

    Все, як один, пливемо, як дельфін,

    Плили вздовж і впоперек

    І повернулися на урок.

    (Слайд №10)

      Закріплення нового матеріалу.

      1. Складання плану. Вибіркове читання.

    Вчитель.Діти, давайте виділимо основні події, які відбулися. Зав'язування сюжету, кульмінаційний момент, розв'язування сюжету. Складемо план для переказу тексту.

    Вчитель.Де і коли відбувалися описувані події?

    (біля берегів Африки).

    Яка була погода?

    Яку команду почули матроси?

    Як хлопчики опинилися у відкритому морі?

    Як вони змагалися один з одним?

    Як ставився старий артилерист до забав сина?

    Коли батька охопив страх?

    Чому коли всі намагалися врятувати хлопчика, старий артилерист стояв, не роблячи нічого? Коли він почав діяти?

    Чому всі завмерли від страху?

    Як поводився артилерист після пострілу?

    Чому він так повівся?

    Що можна сказати про цю людину, якою вона? Які риси характеру мав?

    Вчитель.Яка зав'язка сюжету?

    (Корабль стояв на якорі біля берегів Африки. Було дуже спекотно і капітан дозволив команді викупатися.)

    (Двоє хлопчиків, які були на кораблі, надумали влаштувати змагання у відкритому морі. Вони так захопилися, що не помітили акулу, яка стала до них наближатися.)

    Вчитель.Який епізод у оповіданні став кульмінаційним?

    (Артилерист підбіг до гармати і вистрілив в акулу) ).

    Вчитель.Яка розв'язка сюжету?

    (Точним пострілом акула була вбита, а хлопчиків на човні привезли на корабель)

    Діти складають план переказу.

    1. Зупинка корабля.

    2. Купання хлопчиків.

    3. Поява акули.

    4. Артилерист стріляє з гармати.

    5. Порятунок хлопчиків. Крики радості.

    (Слайд №11)

        Характеристика головного героя

    Хто на ваш головний герой оповідання? Обґрунтуйте відповідь . (Артилерист)

    Подивіться, як зобразив його художник.

    Відкривається портрет артилериста.

    Що ви можете сказати? Якою він був людиною?

    На дошці з'являється характеристика героя:

      сильний духом

      мудрий

      мужній

      досвідчений

      винахідливий

      рішучий

      сміливий

      досвідчений

    Вчитель: Головним героєм, звісно, ​​є артилерист, батько хлопчиків. Зазнаючи страху за дітей, він у той же час виявив винахідливість, приймаючи швидке рішення, хоча ризикував життям хлопчиків.

    8. Робота у групах.

    Вчитель: Знайдіть синоніми до слова

      сміливий(мужній, сильний духом, рішучий, хоробрий)

      досвідчений(винахідливий, досвідчений, досвідчений, майстерний, знаючий, обізнаний)

      веселий(радісний, галасливий, життєрадісний, безтурботний)

      спритний(Швидкий, швидкий, юркий, як ящірка)

      страх(жах, переляк, паніка, шок, страх),

      радість(веселощі, тріумфування, життєрадісність).

      мудрий(розумний, розумний, глибокий, досвідчений, світла голова, світлий розум, семи п'яді на лобі, проникливий, прозорливий)

      добрий(дбайливий, розуміє, добросердечний, сердечний, доброчесний, добродушний)

      душевний(чуйний, чуйний, сповнений доброти, сердечності)

    (Слайд №12)

    Учні знаходять синоніми, потім переходять до іншої групи та обговорюють слова, дописують ряд синонімів.

    9. Домашнє завдання

    Дано три варіанти домашнього завдання. Прочитайте та виберіть один варіант, який вам під силу.
    1) Перекажи текст, відобразивши лише основні події, розвиток сюжетної лінії.
    2) Перекажи текст. Під час переказу постарайся голосом, інтонацією показати своє ставлення до героїв (кому ти співчуваєш, за кого переживаєш; коли радієш чи засмучуєшся).

    3) Придумати та намалювати ілюстрацію до певного епізоду. (Слайд №13)

    10. Рефлексія.

    Вчитель.Чому ми навчалися на уроці?

    Що нового впізнали?

    Про що ви замислилися після читання оповідання «Акула»

    Чиї відповіді на уроці вам найбільше сподобалися? Чому? Чи ми з вами виконали план уроку? Самооцінка діяльності учнів.

    11. Підбиття підсумків уроку.

    Сьогодні на уроці я пропоную оцінити свою роботу. Подумайте, чи ви взяли з уроку щось нове, працювали активно, весь урок змушували себе думати.

    Зелений – урок пройшов вдало: я брав активну участь у роботі класу, із завданнями впорався успішно. Я задоволений собою!

    Жовтий – сьогодні на уроці не всі завдання виявилися такими легкими. Мені було важко, але я впорався. Я цілком задоволений собою!

    Червоний – завдання на уроці виявилися надто важкими. Мені потрібна допомога!

    Вчитель. У кожної людини в житті бувають такі моменти, коли вона не знає, як вчинити, що ж їй робити далі. Якщо у вашому житті теж настане такий момент, я раджу вам бути сміливими, рішучими, добре обміркувати ситуацію і прийняти правильне рішення, як це зробив його головний герой. (Слайд №14)

    Клас: 4

    Презентація до уроку























    Назад вперед

    Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

    Цілі уроку:

    • Освітні: продовжувати знайомство дітей із творчістю Л. Н. Толстого, удосконалювати техніку читання, вчити складати характеристику героя.
    • Розвиваючі: розвивати вміння аналізувати художній твір, розвивати довільну увагу через постановку цільового питання, розвивати розумові операції (аналіз, синтез) через складання характеристик героїв, розвивати позитивну мотивацію через формулювання чітких дидактичних завдань, розширювати та збагачувати словниковий запас.
    • Виховні: виховувати інтерес до читання художніх творів через складання характеристики героя, виховувати сміливість, рішучість

    Обладнання:комп'ютерна підтримка, географічна карта світу, підручник, предметні картинки із зображенням корабля, гармати, палуби, якоря, хобота, артилериста.

    Хід уроку

    1 етап: постановка цілей та завдань уроку.

    ОДЗ:повідомити дітям тему та основні цілі уроку, активізувати пізнавальну діяльність, створити позитивну мотивацію.

    УЗ для учнів:- Сьогодні на уроці ми з вами познайомимося з розповіддю Л. Н. Толстого "Акула", читатимемо розповідь, вчитимемося її аналізувати, для того щоб визначити основну думку цього твору і скласти характеристику головного героя.

    2 етап: перевірка домашнього завдання.

    ОДЗ:перевірити якість самостійно виконаної роботи учнів.

    Вид діяльності:фронтальна бесіда за змістом.

    УЗ для вчителя:перевірити ступінь засвоєння дітьми біографії Л. Н. Толстого

    УЗ для учнів: - Перш ніж перейти до вивчення нової теми, згадаймо деякі факти з біографії Л.М. Толстого.

    Практичне завдання:- Для цього повернемося до оповідання “Дітинство Л.М. Толстого”

    Організація:- Дайте відповідь, будь ласка, на наступні питання.

    Як з'явилися "Муравейні брати?" (через таємниці).

    Прочитайте, у чому полягала таємниця?

    Як це характеризує братів? (чуйні, добрі, чуйні).

    ОРК:- Молодці, ви добре попрацювали вдома, уважно прочитали розповідь.

    Підсумок етапу:- А як ви вважаєте, з яким почуттям автор писав цей твір? (Теплота, ніжність, любов до братів, приємні спогади).

    3 етап: підготовка до сприйняття оповідання Л.М. Толстого "Акула".

    ОДЗ:створити емоційний настрій, ввести в атмосферу описуваного, викликати інтерес до читаного.

    Вид діяльності:розповідь вчителя.

    УЗ для вчителя:познайомити дітей з таким материком як Африка, формувати у дітей уявлення про акули.

    УЗ для учнів:- Зараз я вам розповім про такий чудовий материк як Африка

    ПЗ:- Слухайте уважно.

    Африка, другий за величиною материк після Євразії. Його площа – 29,2 млн км квадратних. Африкою протікає найдовша річка у світі – Ніл. В Африці є найбільша пустеля – Сахара. Африка це теплий материк, температура там влітку + 20 – 25 градусів, а взимку також переважають високі позитивні температури (+ 10 - 16 градусів З). В Африці знаходяться слони, носороги, зебри, гіпопотами, безліч птахів, у тому числі страуси, фламінго. У морях Африки мешкають такі риби як акули. Це величезні хижі риби. У них дивовижний нюх, який використовується для добування їжі; крім того, вони мають багато рядів гострих, замкнутих назад зубів.

    Підсумок:- Хлопці, ми з вами поговорили про такий материк, як Африка. А тепер давайте подивимося, як описує Африку Толстой у своєму оповіданні "Акула".

    Вид діяльності:словникова робота.

    УЗ для вчителя:розширити словниковий запас учнів, навчити використовувати нові слова мови.

    УЗ для учнів:- Щоб краще зрозуміти розповідь, давайте познайомимося з новими словами, повчимося використовувати їх у мові.

    ПЗ:– Для цього ми проведемо словникову роботу.

    Подивіться на дошку, почитайте нові слова, подумайте, що вони означають.

    • Африка – показ
    • Пустеля Сахара - на карті
    • Палуба – горизонтальне перекриття у корпусі судна.
    • Якір - металевий стрижень з лапами, укріплений на ланцюгу і опускається на дно для утримання судна на місці.
    • Хобот - задня частина гармати, що упирається в землю.
    • Гніт - горючий шнур для займання зарядів.
    • Артилерист - військовослужбовець при вогнепальній зброї.

    (Показ предметних картинок.)

    Підсумок етапу:- Отже ми з вами з'ясували лексичне значення деяких слів, тим самим підготувалися до читання оповідання.

    4 етап: первинне сприйняття Л.М. Толстого "Акула".

    ОДЗ:організувати цілісне емоційне сприйняття твору.

    Вид діяльності:читання вчителем.

    УЗ для вчителя:(збігається з ОДЗ)

    УЗ для учнів:- Зараз я прочитаю розповідь, ви мене послухаєте уважно і скажіть, у який момент розповіді ви переживали найбільше за хлопчиків?

    Вид діяльності:бесіда з цільового питання.

    УЗ для вчителя:з'ясувати рівень емоційного сприйняття твори.

    УЗ для учнів:- Отже, коли ви найбільше переживали за хлопчиків?

    (- коли помітили акулу з палуби;

    Коли хлопчики намагалися спливти від акули;

    Коли артилерист вистрілив).

    Підсумок етапу:- Я бачу, що ви мене уважно слухали, тож змогли відповісти на поставлене запитання.

    5 етап: повторне читання, аналіз.

    ОДЗ:формувати навички читання через багаторазове перечитування, вчити аналізувати літературний твір, формувати уявлення про єдність форми та змісту.

    Вид діяльності:техніка читання.

    УЗ для вчителя:удосконалювати техніку читання, виробляти вміння на слух визначати місце наголосу у слові.

    УЗ для учнів:- Давайте потренуємося в читанні важких слів з розповіді для того, щоб при самостійному читанні ви її припустилися помилок.

    Практичне завдання:- Для цього виконаємо такі вправи:

    Подивимося на дошку.

    Ви нічого не помітили.

    А що потрібно в цих словах?

    а) Прекрасний - прекрасний - прекрасний.

    б) Паливної - то полоненої - топленої.

    в) Посли "шався - почувся" - почувся ".

    Організація:- Читаємо піраміду слів, будьте уважні.

    • захід сонця
    • крикнув
    • відставати
    • наввипередки

    Вгадайте, які слова написані (читання зашумлених слів).

    витяг і в а л і с ь пе р е г н а л

    п р і ц е л і ся

    Організація:- Намагайтеся виконати вправи ретельно.

    ОРК:- Молодці, ми пропрацювали всі слова, тепер можна приступати до читання.

    Вид діяльності:читання оповідання частинами та аналіз.

    УЗ для вчителя:вивчати аналізувати текст, складати характеристику героїв.

    УЗ для учнів:- Зараз ми з вами читатимемо розповідь частинами, відповідатимемо на запитання і складатимемо характеристику одного з героїв – артилериста.

    ПЗ:- Для цього складемо таблицю.

    Отже, читаємо 1 частину.

    Чому герої оповідання вирішили купатися перед заходом сонця? (Погода змінилася, стало душно).

    Як ви вважаєте, як автор ставиться до того, що хлопчики почали плавати у відкритому морі? Для того, щоб відповісти на це запитання, перечитайте 3 абзац. Він пише, що надумали. Що це означає? Чому не вирішили, не стали, а саме надумали? (Необдуманість вчинку)

    Отже, хлопчики почали плавати у відкритому морі, ними дивився старий артилерист.

    Як ви вважаєте, як він ставився до свого сина? Доведіть текст. (любувався на синочка, любив його)

    Як ви вважаєте, у цій частині Толстой якось показує, що щось віщує біду? Перечитайте 1 абзац.

    Як Толстой називає акулу? (морським чудовиськом)

    Чому? (Страх, небезпека).

    Читаємо 3 частину.

    Отже, акула пливла просто на хлопчиків. Які дії зробили люди для порятунку хлопчиків? (Став артилерист кричати, щоб хлопчики повернулися).

    Наскільки ефективним було це рішення?

    Які почуття відчуває у цей момент артилерист? (Схопив жах, заціпенів від жаху, страх)

    Знайдіть слова у тексті, які показують, як діють матроси (швидко, мчали).

    Чи могли їх дії врятувати хлопчиків? (Ні).

    Що відчули хлопчики, коли побачили акулу? А як автор це передає? (хлопчики злякалися, пронизливий вереск і хлопчики попливли у різні боки).

    Як ви розумієте "виск розбудив артилериста", чому автор використовує саме цей вислів? (артилерист ніби отямився від стану заціпеніння).

    А що в цей час робили решта? Як автор говорить про їхню бездіяльність? (завмерли від страху і чекали, що буде).

    Який із цього можна зробити висновок? (що цей вереск розбудив лише одного артилериста).

    Як це характеризує артилериста? Чому ми можемо сказати, що артилерист винахідливий (знайшов єдиний правильне рішення), рішучий (вирішив зробити постріл), самовладання (зміг зробити всі дії для пострілу)

    Читаємо 4 частину.

    Чому артилерист упав біля гармати і закрив обличчя руками? (Не міг стояти від усього пережитого, не знав про результат пострілу)

    Запишемо до таблиці.

    Чи відразу стало, чи ясно допоміг артилерист хлопчикам? (ні, оскільки автор каже, "що ми не бачили, тому що на хвилину дим застелив нам очі")

    Вид діяльності:аналіз ілюстрації.

    УЗ для вчителя:вчити виділяти та аналізувати інформацію.

    УЗ для учнів:– Зараз ми з вами повчимося аналізувати ілюстрацію до тексту та виділяти в ній те, що митець привніс своє.

    ПЗ:- Уважно розгляньте ілюстрацію на сторінці.

    Чому ви так вирішили? (на першому плані акула, хлопчики пливуть у різні боки, видно дим від пострілу)

    Як ви вважаєте, що художник намалював, орієнтуючись на текст твору. А що привніс свого? (Текст – розташування об'єктів, своє – колір, обстановка).

    Читаємо 5 частину

    Чому Толстой пише, що спочатку почувся тихий ремствування, потім ремствування стало сильнішим і нарешті, з усіх боків пролунав гучний радісний крик?

    Що можете зараз сказати про артилериста? (Встав і розплющив очі, тому що коли почув радісний крик, зрозумів, що все добре).

    Що він у цей час відчував? (Полегшення)

    6 етап: узагальнююча розмова.

    ОДЗ:підвести до формулювання основної думки твори

    Вид діяльності:узагальнююча розмова

    УЗ для вчителя:скласти характеристику героя та за допомогою характеристики підвести дітей до формулювання основної думки твору.

    УЗ для учнів:- Зараз ми з вами повчимося складати характеристику героя та формулювати основну думку твору.

    ПЗ:- Повернемося до таблиці, що можете сказати про артилериста?

    Яким він був?

    Які риси характеру допомогли артилеристу в екстремальній ситуації? (рішучість, винахідливість, самовладання)

    У чому тоді полягає основна думка оповідання? (у тому, що ці риси характеру (рішучість, винахідливість, самовладання) допомагають людині в екстремальних ситуаціях).

    7 етап: домашнє завдання.

    8 етап: підбиття підсумків уроку.

    ОДЗ:надати уроку логічну завершеність.

    Чи є у наш час потреба у таких людях? (Так, тому що в нашому житті дуже часто виникають ситуації, в яких потрібно виявити винахідливість і рішучість, в яких сміливість і мужність окремих людей надає вирішальне значення у складних екстремальних ситуаціях).

    • ОДЗ– загальне дидактичне завдання.
    • УЗ- Навчальне завдання.
    • ПЗ- Практичне завдання.

    «Коли я чую – я забуваю , Коли я бачу – я запам'ятовую , Коли я роблю – я розумію

    Китайське прислів'я


    Прізвище письменника

    Y N Т Q W Про R S Л U З Y Т V Про Z Й


    Твори Л.М. Толстого

    Про природу

    Про людей, про дітей

    оповідання


    Назва оповідання

    А фрика

    до впав

    у плив

    л юбувався

    а ртилерист


    Тема урока:

    Лев Миколайович Толстой «Акула»


    Мета уроку

    1) познайомитися з творчістю ____________________ та її твором

    «_______________»;

    _____________________________ та аналізувати його;

    3) складати ____________ перекази твору.


    ЛЕВ МИКОЛАЙОВИЧ ТОЛСТОЙ (1828-1910)


    Словникова робота

    ПАЛУБА- горизонтальне перекриття у корпусі судна, літака, а також частина такого перекриття, що прилягає до зовнішньої стінки судна.

    МАТРОС- моряк, який не належить до командного складу, рядовий флоту, а також службовець команди.

    АРТИЛЕРИСТ -військовослужбовець артилерії.

    АРТИЛЕРІЯ –вогнепальні знаряддя (гармати, міномети, гаубиці), рід військ.

    ПАРУС- зміцнюване на щоглі судна і полотно, що надувається вітром з парусини, щільної тканини.

    ФІТІЛЬ- джгут з м'якого матеріалу, що просочується якимось складом. Шнур, що горить, для займання зарядів




    1.Купальня в вітрилі / спокій

    4.Постріл / жах

    2.Хлопчики у відкритому морі / хвилювання

    5. Тиша / хвилювання, розпач

    6.Діти врятовані / радість та полегшення

    3. Акула / тривога, страх


    План переказу твору

    1. Зупинка корабля.

    Команда: «Купатися!»

    • Купання у морі .

    3. Поява акули.

    4. Артилерист стріляє з гармати

    5. Порятунок хлопчиків .


    Характеристика героя

    • сильний духом
    • мудрий
    • досвідчений
    • мужній
    • винахідливий
    • рішучий
    • сміливий
    • досвідчений

    Групова робота Підбір синонімів

    1 група 2 група 3 група

    Сміливий Мудрий Радість

    Досвідчений Жвавий Страх


    Домашнє завдання

    • Перекажи текст, відобразивши лише основні події, розвиток сюжетної лінії.

    2) Перекажи текст. Під час переказу постарайся голосом, інтонацією показати своє ставлення до героїв (кому ти співчуваєш, за кого переживаєш; коли радієш чи засмучуєшся).

    3) Придумати та намалювати ілюстрацію до певного епізоду.


    Підсумок уроку

    Чого ми навчилися на уроці?

    Що нового впізнали?

    Про що ви замислилися після прочитання оповідання «Акула»?


    Дякую за урок!

    Cлайд 1

    Cлайд 2

    Освітні: розвивати техніку читання, вчити складати характеристику героя, продовжувати знайомити дітей із творчістю Л.Н. Толстого. Розвиваючі: розвивати вміння аналізувати художній твір, розвивати довільну увагу, розумові операції (аналіз, синтез) через складання характеристики героїв. Виховні: виховувати інтерес до читання художніх творів, складання характеристики героїв, виховувати сміливість, рішучість. Обладнання: географічна карта світу, предметні картинки із зображенням корабля, гармати.

    Cлайд 3

    Cлайд 4

    Сьогодні під час уроку ми продовжимо вивчати творчість великого російського письменника Л.Н. Толстого, познайомимося з дуже цікавим захоплюючим оповіданням «Акула», автором якого є Л.Н. Толстой.

    Cлайд 5

    Перевірка домашнього завдання. Перш ніж перейти до вивчення нової теми, згадаймо деякі факти з біографії Л.Н. Толстого.

    Cлайд 6

    І тому повернемося до оповідання «Дитинство» Л.Н.Толстого. Дайте відповідь, будь ласка, на такі питання: У якій сім'ї ріс Л.М. Толстой? Як з'явилися «Муравейні» брати»? Прочитайте, у чому полягала таємниця? Як це характеризує братів? А як ви вважаєте, з яким почуттям автор писав цей твір?

    Cлайд 7

    Зараз я розповім вам про такий чудовий материк, як Африка. Слухайте уважно. Африка, другий за величиною після Євразії материк. Його площа 29,2 млн. Км. Африкою протікає найдовша річка у світі – Ніл. В Африці є найбільша пустеля Сахара. Африка – це теплий материк, температура там влітку +20 – 25 градусів, а взимку також переважають високі позитивні температури (10 – 16 градусів). В Африці знаходяться слони, носороги, зебри, гіпопотами, безліч птахів, у тому числі і страуси, фламінго. У морях Африки мешкають такі риби як акули. Це величезні хижі риби. У них дивовижний нюх, який використовується ними для добування їжі, крім того, вони мають багато рядів гострих, загнутих назад зубів.

    Cлайд 8

    Cлайд 9

    Хлопці, ми з вами поговорили про такий материк, як Африка. А тепер давайте подивимося, як описують Африку Толстой у своєму оповіданні «Акула» Словникова робота. Щоб краще зрозуміти розповідь, давайте познайомимося з новими словами, повчимося використовувати їх у мові. Для цього ми проведемо словникову роботу.

    Cлайд 10

    Палуба – горизонтальне перекриття у корпусі судна. Якір - металевий стрижень з лапами, укріплений на ланцюгу і опускається на дно для утримання судна дома. Хобот - задня частина гармати, що упирається в землю.

    Cлайд 11

    Гніт - горючий шнур для займання зарядів. Артилерист - військовослужбовець при вогнепальній зброї.

    Cлайд 12

    Зараз я прочитаю розповідь, ви мене послухайте уважно і скажіть, в який момент розповіді ви переживали за хлопчиків найбільше?

    Cлайд 13

    Отже, коли ви всього переживали за хлопчиків? Коли побачили акулу з палуби? Коли хлопчики намагалися спливти від акули? Коли артилерист вистрілив?

    Cлайд 14

    Давайте потренуємося в читанні важких слів з розповіді для того, щоб при самостійному читанні ви не припустилися помилок. 1. Прекрасний - прекрасний - прекрасний. Топленої – топленої – топленої. Почувся – почувся – почувся. 2. обидва заходи сонця відставати наввипередки

    Cлайд 15

    Зараз ми читатимемо розповідь частинами, відповідатимемо на запитання і складатимемо характеристику одного з героїв – артилериста. Для цього складемо таблицю: Змістова Поведінка артилериста Риси характеру

    Cлайд 16

    Отже, читаємо 1 частина: Хто герой цієї розповіді? Чому герої оповідання вирішили купатися перед заходом сонця? Як ви вважаєте, як автор ставиться до того, що хлопчики почали плавати у відкритому морі? Для того, щоб відповісти на це запитання, перечитайте 3 абзац. Він пише, «що надумали», що це означає? Чому не вирішили, не стали, а саме надумали. Отже, хлопчики почали плавати у відкритому морі, на них дивився старий артилерист. Як ви вважаєте: як він ставився до свого сина? Доведіть текст. Як ви вважаєте, у цій частині Толстой якось показує, що щось віщує біду? Перечитайте 1 абзац. Які авторські слова передвіщали цей момент? Читаємо другу частину: Як автор передає несподіванку, раптовість, появи акули? Як Толстой називає акулу? Чому?

    Cлайд 17

    Отже, акула пливла просто на хлопчиків. Які дії зробили люди для порятунку хлопчиків? Наскільки ефективним було це рішення? Які почуття відчуває у цей момент артилерист? Що відчули хлопчики, коли побачили акулу? А як автор це передає? Як розумієте, «виск розбудив артилериста, чому автор використовує саме цей вираз? Що автор хотів передати словами «зірвався з місця?» А що в цей час робили решта? Як автор говорить про їхню бездіяльність?

    Cлайд 18

    Що автор хотів показати цими словами? Який із цього можна зробити висновок? Як це характеризує артилериста? Чому ми можемо сказати, що артилерист винахідливий? Читаємо четверту частину: Чому артилерист упав біля гармати і закрив обличчя руками? Чи відразу стало ясно чи допоміг артилерист хлопчикам? Аналіз ілюстрації. Зараз ми з вами повчимося аналізувати ілюстрацію до тексту та виділяти в ній те, що митець привніс своє. Уважно розгляньте ілюстрацію на сторінці 129 Як ви думаєте, до якого епізоду оповідання художник намалював цю ілюстрацію? Чому ви так вирішили?